От утре, 31 март 2020 г., фирмите, които докажат поне 20% спад на приходите заради кризата с коронавируса, ще могат да кандидатстват за изплащане на компенсации за запазване на работните места. Държавата ще подпомогне бизнеса с 60% от осигурителния доход на работниците и служителите, а останалите 40%, както и осигуровките, ще се покриват от работодателите.
Това реши днес Министерският съвет на извънредно заседание след преговори с работодателските организации и синдикатите.
Срокът на действие на мярката е за времето на извънредно положение в България заради коронавируса, но не по-дълго от три месеца.
Една от национално представените работодателски организации – Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), не приема схемата, станала известна като 60/40, и твърди, че държавата ще покрие на практика 23% от разходите на работодатели, които отговарят на определени изисквания – например да нямат задължения към държавата. Това, според организацията, автоматично изключва повечето фирми, които в момента не работят и нямат приходи, с които да плащат данъци и осигуровки.
Фирмите ще са длъжни да запазят работниците и служителите, за които ползват компенсацията, за същия период, за който са получили помощ. Ако се докаже, че не са изплатили останалите 40%, фирмите ще връщат получената помощ.
Срокът за разглеждане на исканията за компенсацията е 7 дни. До 5 дни след това фирмите ще получат средствата и ще могат да се разплащат със служителите и работниците си.
Според оценката на кабинета мярката ще струва около 1 – 1,5 млрд. Лева.
Фирми от сектори, които са преустановили напълно дейност заради противоепидемичните мерки - например търговци, хотелиери, ресторантьори, кина, организатори на събития, детски градини, спортни зали и т.н., ще получат компенсация без да доказват спад на приходите от 20%. Останалите компании ще декларират спада с финансови документи.