Задържането на клиентите - как и защо?

customer-Pixabay

Има много въпроси, чисто практически, които вълнуват всеки мениджър, работещ в сферата на маркетинга и продажбите. Задържането на клиентите безспорно е един от тях. На този и на други прагматични въпроси ще се опитаме да дадем подсказващи отговори в рубриката "Брой до 6".

Лесно е да се каже, че задържането на клиентите е показател, изразяващ броя на клиентите, останали такива за определен период от време, т.е. те са били наши клиенти в началото на периода, останали са такива и до момента. Традиционно този показател се изразява в проценти. Например, ако в началото на измервания период сме имали 1000 клиенти, а в настоящия момент такива са 780 от тях, ние обявяваме 78% задържани клиенти и с това нещата се изчерпват.

Тук е заложен и първият "капан". Показателят "задържани клиенти" е неразделна част от CRM (управление на отношенията с клиентите), но той е и просто една цифра. Зад нея се скрива каква е стойността на всеки един от тези клиенти за нас, т.е. колко печелим от тях. Не става ясно дали задържаме доходоносни клиенти или такива, от които не печелим достатъчно. Остава скрита причината за тяхното "задържане" - удовлетвореност от продуктите и обслужването или просто мързел да се преместят при конкурентите.

Основната грешка обаче е съвсем проста: Задържането на клиентите не е показател, а процес! Това не е (само) моментно или крайно състояние, а последователност от действия, които трябва да бъдат спазени и които е необходимо да бъдат под непрекъснато наблюдение и контрол, а не само да се "отчете" крайният резултат.

Цел на стратегията за задържане на клиентите трябва да е увеличаването на доходността (печалбата) която получаваме както от "средния" клиент, така и от всяка група клиенти по отделно. Това най точно се измерва чрез CLTV (Customer Lifetime Value) или "стойност на клиента за периода на жизнения му цикъл". Горното на практика означава колко печелим ние от клиента за времето, през което той е такъв. Важно е не само да се измери какъв е реалният CLTV на нашите клиенти, но и да се определи какъв е потенциалния CLTV, т.е. до къде можем да достигнем в печалбата и на практика - колко изпускаме.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.