Пазарът на индустриални имоти в България - голяма динамика, но недостатъчно предлагане на модерни площи

BGSKLAD-1

Цените на наемите и за покупко-продажба на индустриалните и логистични имоти във водещите градове в България се запазват стабилни, а предлагането на качествени площи остава недостатъчно.

Най-търсени остават малките площи – от 300 до 600 кв.м, които обслужват местния пазар, както и големите складове и индустриални имоти с площ от 1 000 до 10 000 кв.м, с автоматизирани складове, без възможност за отсрочване, т.е. за наемане или закупуване веднага, на комуникативна локация с изградена инфраструктура.

Това са две от тенденциите на пазара на индустриални и логистични имоти, които експерти очертаха на Първата международна конференция за индустриални имоти, организирана от платформата БГСКЛАД, която се проведе в София.

В развитието на пазара България се нарежда до страни като Полша, Унгария, Чехия, Румъния, а отскоро сериозен конкурент на индустриалния пазар в региона е и Сърбия.

Българският пазар върви няколко крачки назад след пазара в Централна и Източна Европа като изисквания. Тенденциите са насочени все повече към 3PL с допълнителни услуги, с интегрирани услуги с управление на процесите, с автоматизирани складове.

Складове като този на YUSK са пример за добри практики и градивни посоки в развитието на складовите бази и логистиката.

Последните три години са рекордни в развитието на складовия и логистичен сектор в страните от Балканите. Наемите у нас обаче са по-високи в сравнение с региона. На конференцията се лансира прогнозата, че наемите ще се понижат тогава, когато в България дойдат големите, международни логистични компании, които да изградят големи складови бази и да открият работни места.

Що се отнася до развитието на пазара в страната, в Пловдив, след като пикът в сегмента беше достигнат в средата на 2017 г., сега има 15% спад на сделките за наем и 30% спад на сделките за продажба, като отливът на инвеститори се дължи на недостигът на кадри, посочи Атанас Ласков от БГСКЛАД Пловдив. Тази година се търсят складови бази за собствени нужди с малка площ между 150 и 300 кв.м.

Във Варна пазарът остава стабилен, като сегашните наематели все повече търсят малки, компактни площи, изтъкна Тони Танев от БГСКЛАД Варна. В града се увеличава строителството на нови складови бази, а цените остават стабилни на ниво 3,5 – 4,5 евро за кв.м за новопостроените площи и 2-3 евро за старите бази.

В Бургас наемите също остават без промяна на фона на засилено търсене, но слабо предлагане и наличие на малко на брой нови бази, посочи Валентин Косев от БГСКЛАД Бургас. Най-голяма динамика има при имотите за продажба и парцелите.

В Стара Загора търсенето на индустриални площи се засилва от една година насам, но предлагането не успява да задоволи нуждите на клиентите – основно търговци на селскостопанска техника и машини, компании за електронна търговия и т.н., подчерта Огнян Георгиев от БГСКЛАД Стара Загора. Засилва се и интересът към строителство на собствени бази от компании, които искат да позиционират бизнеса си в района.

В Русе пазарът също е стабилен, като се усеща недостиг на качествени, модерни площи клас А, коментира Румен Николов от БГСКЛАД Русе. Наемите са между 3 и 5 лева на кв.м. Николов каза, че бъдещето на Русе като логистичен център се свързва с бъдещата магистрала Русе – Велико Търново и евентуален втори мост над Дунав, както и възстановяването на гражданското летище.

В Шумен динамиката на пазара е голяма през последните три години, коментира Катя Белчева от БГСКЛАД Шумен. Усеща се дефицит на модерни складови площи от 300 до 600 кв.м. Двигател на пазара е Индустриален парк Шумен, който наскоро обяви, че се разширява.

Във Велико Търново пазарът също се развива динамично с 12% ръст на сделките за наем и 10% на цените заради силното търсене на складови площи, което тласка напред и строителството, каза Георги Георгиев от БГСКЛАД Велико Търново.

Зам.-икономическият министър Лъчезар Борисов, който откри конференцията, подчерта, че все повече инвеститори поглеждат към Северна България. „България и регионът като цяло са на инвестиционната карта и много от компаниите и инвеститорите, които се насочват към страната ни и региона, очакват бързо навлизане на пазара, а за целта е много важна ролята на брокерите, на строителите, на индустриалните и логистичните зони“, коментира той.

Организатор на събитието е платформата БГСКЛАД на Симеон Митев. Генерални спонсори са Металсистем и Индустриален парк Марково.

Сп. Enterprise е медиен партньор на събитието.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.