Биотехнологиите ще бъдат революцията на 21 век

DSC0166

Технологиите навлизат все повече в нашия живот, а с това и във фарма индустрията, каза по време на своя презентация Зоя Паунова, изпълнителен директор на Астра Зенека. Научните постижения в сектора са забележителни, да видим само инсулиновата помпа как се е променила. Благодарение на милиардите инвестиции, които се правят се променят и начина на лечение, намират се медикаменти за лечение на редица сериозни и смятани за нелечими доскоро заболявания.  Астра Зенека инвестира 5,6 млрд долара годишно за научни изследвания и 18 нови продукт. Иновационният прогрес расте. Ако досега я наричахме тиха революция отсега нататък ще се говори все повече за нея.

Най-голямото предизвикателство пред генните инженери – как да накараме клетките да се чувстват щастливи и извън човешкото тяло, което ще ускори значително лечението.

Фарма индустрията се развива бързо, новите терапии носят здравни ползи за пациентите и увеличават икономическата и социалната им активност. Здравните системи трябва а ускоряват достъпа до иновациите, смята Паунова.

Вярваме, че благодарение на иновациите ракът може да бъде излекуван, смята Паунова.

Това потвърди и Д-р Красимира Чемишанска от Амджен, която представи биотехнологиите като революция, която се случва и предстои да се развива. С биотехнологични медикаменти се лекуват над 500 000 пациенти. Над 300 са одобрените биотехнологични елементи през последните години. Във фокуса седят на сериозните заболявания – рак, автоимунни, сърдечносъдови. Там са и най-големите инвестиции, каза д-р Чемишанска.

Персонализираната медицина носи ползи за лечение на редица заболявания. По думите й 42% от новите продукти са с потенциал за персонализирана медицина, а инвестициите в нея са увеличени с 33%. Ако миналия век беше векът на транспортните средства, физика и технологии направиха революция, този век е на биотехнологиите.

Според Чемишанска всяка иновация е нов терапевтичен подход, който трябва да стигне до студентите, да се преподават и изучават. Има един много голям пропуск в тази сфера, организациите имат готовност да инвестират, но университетите трябва да имат готовност, смята тя.

България много изостава в сферата на научните изследвания, каза Паунова. Европа дава много пари в тази сфера, но ние трябва да се преборим и да се докажем. Всичко зависи от желанието на научните институти, учебните заведения – да подготвят и защитят подобни проекти.

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.