Международната природозащитна организация „Грийнпийс“ представи в нов доклад визията си за екологично земеделие - модел, който защитава околната среда и осигурява поминък на фермерите. Това е система, базираща се на научни иновации, която произвежда здравословна храна, докато работи в синхрон с природата.
Правителствата в Европа и по света трябва да подкрепят и да увеличат броя на иновативните решения в земеделските практики. Това може да стане чрез разпределянето на подходящо финансиране за изграждането на модерен и новаторски екологичен земеделски модел, настояват еколозите.
„Бъдещето на селското стопанство в Европа е в ръцете на екологичните фермери и техните семейства, които вършат жизненоважна за обществото ни работа. Те се нуждаят от спешна подкрепа, за да продължат тази работа. Политиците трябва да действат и да пренасочат субсидиите към екологичните земеделски практики, за да отговорят на исканията на потребители и производители за здравословна храна и здравословно земеделие.”, коментира Рейес Тирадо, учен, който работи за научноизследователските лаборатории на „Грийнпийс“ в Ексетърския университет, Великобритания.
Докладът „7 принципа на екологичното земеделие“ очертава следните основни насоки, в които трябва да се развива екологичното земеделие:
- дава възможност на хората, а не на корпорациите, да определят храната, която отглеждат и ядат;
- осигурява ползи за земеделските производители като позволява на селските общности да преуспяват;
- произвежда достатъчно храна за всички;
- насърчава (био) разнообразието от семената, които посаждаме, до храната в чиниите ни;
- засилва плодородието на почвата;
- дава възможност на земеделските производители да контролират вредителите и плевелите без намесата на химически продукти;
- създава хранителна система, издръжлива на променящите се климатични условия и нестабилни икономики.
За да подкрепи екологичното земеделие и да демонстрира практическото приложение на тези 7 принципа, „Грийнпийс“ работи заедно с фермери и селски общности в Европа. Във Франция например, организацията призовава хората да помогнат на земеделските производители и градинари да произвеждат, размножават и обменят собствени семена от култури, за да прекратят зависимостта си от агро-корпорациите. „Грийнпийс Гърция“ подкрепя фермери, които отглеждат местни протеинови растения за фураж, вместо да внасят ГМО соя. Всички земеделски производители, включени в този проект, потвърждават, че екологичните земеделски практики, без използването на химически средства за борба с вредители, торове, или изкуствено напояване са увеличили приходите и продукцията им.