Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Съюзът за стопанска инициатива (CCИ) учредиха работна група, която ще разработи проект Концепция за реализиране на мерки, насочени към подкрепа и облекчаване дейността на МСП в съответствие с принципа „Мисли първо за малките“ към „Акта за малкия бизнес“ на Европейския съюз.
Целта на концепцията е да насърчи предприемачеството, да улесни достъпа до нови пазари и финансиране, да подкрепи дигитализацията, да регулира бизнес средата и да повиши осведомеността относно кръговата икономика и иновациите.
В рамките на първата сесия на работната група всички страни се обединиха около мнението, че Концепцията ще подпомогне възстановяването на българската икономика от последствията от пандемията от COVID-19 и ще спомогне за растежа и в дългосрочен план.
Целта на участниците от групата, създадена с решение на Националния икономически съвет (НИС) към Министерския съвет, е да представи Концепцията до края на 2020 г., за да може тя да окаже благоприятен ефект върху малкия и средния бизнес у нас в максимално кратки срокове с оглед на усложнената икономическа ситуация.
Изготвяйки стратегическия документ, работната група ще се ръководи от 10-те принципа на „Акта за малкия бизнес“ на Европейския съюз, а именно:
- Да се създаде среда, в която предприемачи и семейни предприятия могат да преуспяват и предприемчивостта се възнаграждава.
- Да се гарантира, че честните предприемачи, които са били обявени в несъстоятелност, ще получат бързо втори шанс.
- Да се изготвят разпоредби в съответствие с принципа „Мисли първо за малките“.
- Да се създаде готовност от страна на държавните администрации да откликват на нуждите на МСП.
- Да се приспособят механизмите за провеждане на публичната политика към нуждите на МСП: да се улесни участието на МСП в процедури по възлагане на обществени поръчки и да се използват по-добре възможностите за държавна помощ по отношение на МСП.
- Да се улесни достъпът на МСП до финансиране и да се развие правна и икономическа среда, която спомага навременните плащания по търговските сделки.
- Да се помага на МСП да се възползват в по-голяма степен от възможностите, които предлага единният пазар.
- Да се насърчава усъвършенстването на уменията в МСП, както и всички форми на иновация.
- Да се създаде възможност за МСП да превърнат предизвикателствата на околната среда във възможности.
- Да се насърчават и подпомагат МСП да се възползват от растежа на пазарите.