Планът на Европейския съюз (ЕС) за намаляване на обхвата на новите ESG разпоредби отваря вратата към вълна от съдебни спорове, тъй като компаниите вече няма да бъдат задължени да действат по начин, който отговаря на законодателството на блока за климата.
Предупреждението идва от повече от 30 юристи в ЕС и Обединеното кралство от университети, сред които Оксфорд и Кеймбридж. Те искат законодателите на ЕС да преосмислят планираното преразглеждане на изискванията за надлежна проверка за ESG, според писмо, адресирано до Европейския парламент и цитирано от Bloomberg TV Bulgaria.
Планът на ЕС за опростяване на Директивата за корпоративна устойчивост (CSDDD), който беше предложен като част от всеобхватен законопроект, представен от Европейската комисия (ЕК) през февруари, "е наистина рискован", коментира Том Ветцер, директор и основател на Оксфордската програма за устойчиво право и един от юристите, написали писмото.
Планираното опростяване е широкообхватно по своя обхват. Особено безпокойство за учените представлява третирането на т.нар. планове за преход. Те би трябвало да изискват от компаниите да документират как ще намалят емисиите си в съответствие с целта на ЕС за нулеви нетни емисии до 2050 г., която блокът е закрепил в закона.
Настоящата формулировка на предложението обаче изглежда премахва изискването, което задължава компаниите да приведат в действие плановете за преход. Това би подкопало шансовете на ЕС да спазва собственото си законодателство, според писмото.
Без ясно заявено изискване компаниите действително да прилагат своите планове за преход "би било много трудно за ЕС да постигне целите си за намаляване на емисиите", казва Ветцер. "Това би било стъпка назад", добавя той.
Говорител на Европейската комисия посочва, че предложената формулировка по-добре съгласува изискванията на CSDDD с друго ESG законодателство. Тя също така ясно показва, че плановете, които биха били обект на надзор, трябва да включват действия за изпълнение.
Натискът за намаляване на регулациите идва от държави членки, сред които са Германия и Франция, на фона на опасения, че европейските компании ще бъдат твърде обременени от регулаторните изисквания, за да се конкурират с американските и азиатските фирми. Преговорите ще продължат месеци, като окончателно предложение е малко вероятно да бъде публикувано до края на годината.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ясно заяви, че иска да намали бюрокрацията, като вероятният резултат ще бъде опростена рамка за екологични, социални и управленски изисквания в блока.
В същото време Европа е изправена пред натиск от САЩ да ограничи така наречената екстериториалност на своя правилник. През април Търговската камара на САЩ изпрати писмо до администрацията на Тръмп, в което критикува регулациите на ЕС относно плановете за преход като пример за прекомерeн регулаторен обхват.
Междувременно активисти за климата и правата на човека остро разкритикуваха планираното от ЕС опростяване на правилата за ESG.
Според Ветцер "рискът от съдебни спорове относно намаляването на емисиите е значителен в ЕС".
Директивата за намаляване на емисиите (CSDDD), която беше приета като закон в законодателството на ЕС миналата година, изисква от компаниите да изготвят планове за преход към нулеви нетни емисии и след това да ги спазват. Тя въведе и перспективата за финансови санкции за компании, които не успяват да се справят с нарушенията на правата на човека и околната среда в своите вериги за доставки.
Миналия месец законодателите отложиха прилагането на CSDDD с една година, за да позволят ревизии.
Как устойчивостта поражда възможности за бизнеса? Как бизнесът решава локални и глобални проблеми чрез въздействието си върху местната среда? Как се привличат публични и частни инвестиции в сферата на устойчивостта? Отговорите на тези и други въпроси ще дадат опитни експерти в сферата на корпоративната социална отговорност на конференцията "Корпоративна социална отговорност: Устойчиво развитие на регионите". Събитието се организира от сп. Enterprise съвместно с CSR Advice Box и ще се състои на 28 май. Вижте повече за конференцията тук!