Преди една година, през юли 2024 г., ваучерите за храна в България станаха дигитални. За тази година равносметката е, че има още по-голямо одобрение на тази социална придобивка и от потребителите, и от работодателите.
Според скорошно проучване на Edenred за употребата на придобивки и тенденциите на работното място през 2025 г., проведено сред над 20 000 HR специалисти, работодатели и служители в страната, ваучерите за храна са най-популярната социална придобивка (92%), следвана от допълнителното здравно осигуряване (54%) и бонусите при достигнати резултати (43%).
Ваучерите за храна са доказано ефективен инструмент за социална подкрепа - според проучвания над 800 000 българи ги използват всеки месец, а над половината от тях споделят, че това подобрява качеството им на хранене. В свой икономически доклад Световната банка също ги оценява като една от най-добре таргетираните и ефективни мерки за социална подкрепа.
През юли 2024 г. ваучерите за храна станаха дигитални, т.е. под формата на виртуална карта в приложение в телефона или на пластика. Според проучването 96% от служителите ги използват без затруднения, което ги прави една от най-ефективните и интуитивни придобивки, която носи стойност както за служителите, така и за работодателите.
Общо 94% от анкетираните потребители потвърждават, че са удовлетворени от електронните ваучери за храна.
Ваучерите и еврото
Дигитализацията на хранителните ваучери не само е изключително одобрявана, но и много важна в контекста на предстоящото приемане на еврото в България от 1 януари 2026 г.
Преминаването към еврото няма да се отрази на използването на ваучери за храна нито за работодателите, нито за служителите, нито за търговските обекти, които ги приемат, съобщават от Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България.
Балансите по електронните ваучери и карти ще бъдат автоматично конвертирани в евро на 1 януари 2026 г. по фиксирания курс от 1 евро = 1,95583 лева. Няма да се изискват допълнителни действия от страна на потребителите или работодателите.
Максималната необлагаема стойност засега остава 200 лв. (или 102,26 евро) на месец на служител - най-ниската в ЕС. Добре е лимитът да бъде преразгледан и актуализиран в рамките на бюджет 2026, тъй като българите продължават да харчат най-голям дял от разходите си за храна - над 30%, по последни данни на НСИ, препоръчват от Асоциацията.
Търговските обекти ще продължат да приемат електронни ваучери, независимо от валутата, в която са издадени, в рамките на валидността им. Наличността на ваучерите ще бъде обозначена в лева и евро в приложенията на операторите на ваучери за храна за улеснение на потребителите, съобщават още от секторната асоциация.