На 21 ноември 2024 г. в София се проведе поредното издание на Национален форум на социално отговорните работодатели: социално отговорен бизнес, устойчиво развитие, приобщаваща заетост. Конференцията, организирана от НАСОР и списание Enterprise, за пореден път събра представители на бизнеса, държавни институции, общини, социални предприятия и НПО.
Представителите на всички заинтересовани страни имаха възможността да обсъдят и предложат добри практики, полезни идеи и решения за изграждане на устойчиви политики за развитие на корпоративната социална отговорност.
Тази година участие взеха представители на Министерството на труда и социалната политика, Агенцията по заетостта, Инспекцията по труда, както и на водещи компании в страната.
Конференцията откри председателят на НАСОР Ивелин Георгиев. Той представи актуални данни от проучването на Икономическия и социален съвет за интеграцията на хората с увреждания на пазара на труда. Изводите от него са, че има спешна нужда от промяна в нормативните уредби, регламентиращи заетостта на хората с увреждания в страната.
"При близо 1 млн. души с увреждания в България, от които 700 хил. са в трудоспособна възраст, работят едва 90 хил. души, което се равнява на едва 10-15%. За сравнение безработицата средно за Европа при хората с увреждания е около 40-50%", съобщи Ивелин Георгиев.
Той обяви, че целта е през следващите години заетостта на хората с увреждания да се повиши на 200-300 хил. души.
След официалното откриване на Форума програмата продължи с дискусия, посветена на държавните политики и подкрепа за приобщаваща заетост на хората с увреждания. Модератор на панела беше Георги Георгиев, председател на Националния алианс за социална отговорност.
Дискусията започна с данни за заетостта на хора с увреждания в обичайна среда.
Искрен Ангелов, директор на дирекция "Политика на пазара на труда" към Министерството на труда и социалната политика, заяви, че се разработва нов Закон за насърчаване на заетостта. Според него повишаването на заетостта на хората с увреждания на 40% е амбициозна, но не непостижима цел.
Теодора Тодорова, директор на дирекция "Жизнено равнище, демографска политика и социални инвестиции" МТСП, постави акцент върху заетостта на хората с увреждания в социалните предприятия. По думите ѝ те дават възможност за повишаване на заетостта на уязвими лица на пазара на труда. В тях хората с увреждания получават достойно възнаграждение за своя труд.
Що се отнася до заетостта на хората с увреждания в защитена и специализирана среда, тенденциите са обезпокоителни. Любомира Аршинкова, отдел "Интеграция на хората с увреждания", дирекция "Политика за хората с увреждания, равни възможности и социални помощи" към МТСП, предупреди, че преди в подобни предприятия са назначавали близо сто души, а към момента едва един или двама.
Тя обясни, че годишно по бюджета на Министерството на труда и социалната политика се залагат около 1,5 млн. лева ресурс в подкрепа на специализираните предприятия и кооперации за реализирането на целевите проекти.
Втората част на конференцията беше посветена на добрите практики от работодатели с дискусия на тема "Лидерство и мотивация в динамичния бизнес свят". В нея взеха участие представители на едни от най-големите компании на българския пазар - Майя Пейчева-Такева и Доротея Пеева, Hewlett Packard Enterprise, Калин Гайдаджиев, McDonalds"s България, Гергана Бонева, JTI, Люба Павлова, Изпълнителен директор и CFO на Алианц Банк България АД, Tеодора Борисова, Solvay Sodi, Климентина Рашева и Денислав Борисов, EY Denkstatt.
Конференцията завърши с официалната церемония по връчване на националните награди на НАСОР. В категория "Общество" награда получи "Монделийз България" за осигуряване на приобщаваща заетост и устойчиви бизнес практики, плакет в категория "Добро управление" получи EY Denkstatt за ефективно ESG управление и трансформиране на успешни бизнес модели, а компанията "Солвей Соди" АД бе отличена в категория "Околна среда" за развитие на ефективни ESG стратегии за положително въздействие върху обществото и околната среда.
Сп. Enterprise получи награда от НАСОР за социалноотговорно партньорство в подкрепа на бизнеса и обществото. Наградата беше връчена на издателя и управляващ партньор на медията Надя Гогова.
Участниците във форума имаха възможност да разгледат съпътстващото изложение ESG & Innovation Expo, което имаше за цел да покаже лидери в устойчивото развитие на България, посветени на постигането на устойчиво бъдеще и подобряване на социалното въздействие.