Европейските усилия за блокиране на достъпа на деца до социалните медии набират скорост

Европейските усилия за блокиране на достъпа на деца до социалните медии набират скорост

Европейският съюз (ЕС) вероятно ще се превърне в световен пионер в блокирането на достъпа на децата до социални медии, според ново предложение, което набира популярност в Брюксел.

Предложението, инициирано от Гърция, вече има подкрепата на дигиталните лидери Франция и Испания. То би довело до установяване в ЕС на нови правила за значително ограничаване на използването на социални медии от деца заради нарастващите притеснения относно въздействието на прекомерното време, прекарано онлайн, пише Politico.

Проблемът привлече общественото внимание в световен мащаб, след като Австралия предприе стъпки за определяне на минимална възраст от 16 години за регистриране на профили в определени сайтове за социални медии. Мярката ще влезе в сила по-късно тази година.

Според документ, с който Politico разполага, авторите на предложението искат Брюксел да отиде по-далеч, като установи общоевропейска възраст на дигитално пълнолетие. Под тази възраст онлайн потребителите ще имат нужда от родителско съгласие, за да влизат в социални медии. Това означава, че децата не биха могли автоматично да получат достъп до нито едно от най-популярните приложения като TikTok, Instagram и Snapchat.

Предложението ще бъде обсъдено от министрите на цифровизацията на ЕС на среща в началото на юни. То идва точно преди началото на ротационното председателство на Съвета на ЕС от Дания през втората половина на годината. Копенхаген вече се е ангажирал с действия в Брюксел.

"Защитата на нашите деца онлайн ще бъде ключов приоритет за предстоящото датско Председателство на ЕС", коментира в изявление датският министър на цифровите въпроси Каролине Стаге Олсен. Датският министър-председател Мете Фредериксен също преди това е заявявала, че подкрепя забрана на социалните медии за лица под 15-годишна възраст.

Предложението е изпратено до други страни, за да се поиска тяхната подкрепа преди срещата на Съвета, коментира анонимен представител на ЕС, запознат с процеса.

Това е знак, че европейските столици не са доволни от темпото, с което регулаторите в Брюксел предприемат действия, и обединяват сили в нов опит да предотвратят излагането на децата на прекомерно екранно време. Защитата на непълнолетните от онлайн вреди и рискове "изисква колективни действия на европейско ниво", казва се в предложението.

Авторът на концепцията за "дигитално пълнолетие" е президентът на Франция Еманюел Макрон. Това обозначава законово определение на възрастта, под която на децата им е забранено определено онлайн поведение. Макрон говори за това "дигитално пълнолетие" преди повече от година.

Европейската комисия вече работи по някои мерки, съсредоточени около съществуващи регламенти, като Закона за цифровите услуги, който определя правила за онлайн платформите.

Предложението обаче отива по-далеч — със задължителна, вградена проверка на възрастта и родителски контрол на устройствата, както и европейски норми за минимизиране на убеждаващите архитектури. Те включват функции като автоматично възпроизвеждане, персонализация и изскачащи прозорци, които са проектирани да повишат привлекателността на приложенията и да задържат потребителите онлайн за по-дълго време.

Документът предлага проверката на възрастта да се извършва на ниво устройства, срещу което компании като Apple и Google вероятно ще възразят.

Платформите, начело с Meta, лобират за решения на ниво устройство или магазин за приложения, докато доставчиците на магазини за приложения и операционни системи твърдят, че решенията трябва да идват на ниво устройство. Това несъгласие означава, че може да отнеме години, за да се предприемат смислени действия от индустрията, според поддръжниците на регулацията.

Нито една от платформите за социални медии, потърсени за коментар по тази статия — TikTok, Meta, X и Google, не са отговорили на исканията за коментар по предложението.

Франция вече прие мерки за блокиране на достъпа до социални медии за деца под 15 години през 2023 г., въпреки че те все още не са напълно приложени.

Гърция - страната автор на предложението в мащаб ЕС, в момента води подобна кампания, въпреки че признава, че пълната забрана не работи, според министър-председателя Кириакос Мицотакис. Вместо това Атина иска да се съсредоточи върху проверката на възрастта и изискването платформите да проектират своите услуги, така, че да избегнат функции, които създават пристрастяване. В резултат на това много от предложенията в документа остават общи по характер.

Споделете:

Присъединете се
към 28 783 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.