Европейският банков регулатор издава нови насоки, в които посочва, че банките в Европейския съюз (ЕС) трябва редовно и изчерпателно да измерват рисковете от ESG заради нарастващите заплахи за финансовата стабилност от екологични и социални фактори.
"Рисковете от ESG, по-специално рисковете за околната среда през прехода и двигателите на физическия риск, поставят предизвикателства пред безопасността и стабилността на институциите и могат да засегнат всички традиционни категории финансови рискове, на които те са изложени", казва се в изявление на Европейския банков орган.
Банките трябва да използват сценарии за идентифициране, подготовка за и смекчаване на потенциални рискове от индивидуални експозиции, както и на ниво портфейл и в индустриални сектори, казва регулаторът.
Особено внимание трябва да се обърне на промишлеността с изкопаеми горива и мерките следва да включват количествени цели за финансираните емисии, допълва институцията.
Скорошни данни показват, че застрахователните загуби в световен мащаб от природни катастрофи са били повече от два пъти по-големи спрямо 30-годишната средна стойност през 2024 г., съобщава Bloomberg. Бушуващите пожари в момента в Лос Анджелис, САЩ, предполагат, че щетите ще са още по-големи през 2025 г.
В същото време банките, както и други бизнеси, все повече се изправят пред правни рискове тъй като климатичните активисти се насочват към съдилищата.
Междувременно има нарастващо разделение оносно това как американските и европейските банки се справят с изменението на климата. В САЩ най-големите кредитори на Уолстрийт напуснаха Net-Zero Banking Alliance, докато кредитори от Европа казват, че остават ангажирани.
Европейският банков регулатор казва, че банките трябва да гледат поне 10 години напред в бъдещето, да оценят зависимостта на клиентите от изкопаеми горива и да преразгледат своите планове за нетен нулев преход.
Банките трябва също така да докладват потенциалното въздействие върху финансовия риск от клиенти, които не са приведени в съответствие с нетните нулеви емисии до 2050 г. Кредиторите ще трябва да обмислят и размера на капитала, от който се нуждаят, за да поемат загубите, и да бъдат подготвени за рискове от съдебни спорове, свързани с околната среда, подчертава регулаторът.