Кредитирането се затяга заради нова директива, която България трябва да въведе

eu-bank

България трябва да въведе нова директива, която може да доведе до сериозно затягане на кредитирането. Заради новите изисквания банките ще трябва да увеличат капитала си, което вероятно ще ги накара да поемат по-малко рискове, коментира финансистът Емил Хърсев, цитиран от БНР. Новата директива изисква банките да обособят пасиви, за които предварително е ясно, че ще бъдат заличени при евентуална несъстоятелност, обясни експертът.

"Счита се, че като начало ще се иска горе-долу едно удвояване на капитала, тоест колкото в момента са капиталовите изисквания, горе-долу още толкова ще трябва да намерят банките пасиви, тоест клиенти, които да подпишат, че много добре знаят, че ще загубят всичко, ако банката отиде в несъстоятелност", посочва финансистът.

Възниква въпросът с банковите разплащания, тъй като според новата директива, ако бъдат спрени транзакциите заради затваряне на банката, трябва да има преходен период за клиентите.

"Вероятно банките ще бъдат накарани от регулаторите да поддържат буфер за продължаване на картовите разплащания в рамките на някакъв срок, след като операциите на банката бъдат административно преустановени", смята Хърсев. Според него всички тези пари, които ще се изискват от банките, няма откъде да дойдат.

"Това означава, че при въвеждане на тези изисквания няма да се намали или увеличи капиталът, просто ще се намали кредитната експозиция, тоест банките ще спрат да кредитират. Някой друг ще дава парите, някой друг ще носи рисковете извън банките, все повече", смята Хърсев.

Въпреки че европейската директива трябваше да бъде въведена и в българското законодателство до края на миналата година, това все още не се е случило.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.