Европейската комисия (ЕК) ще преразгледа директивата за отпадъците от електрическо и електронно оборудване.
Комисията е направила междинна оценка на директивата, която е установила, че документът не обхваща по подходящ начин новите потоци от отпадъци, богати на суровини от изключителна важност (например мед, редкоземни елементи, галий, германий или волфрам).
ЕК заключава, че е постигнат добър напредък по отношение на екологосъобразното боравене и правилното третиране на всички видове отпадъци от електрическо и електронно оборудване в ЕС. Количеството на събраните ОЕЕО се е увеличило значително между 2012 г. и 2021 г.
Почти половината от генерираните електронни отпадъци обаче все още не се събират, показват резултатите от оценката.
Повечето държави членки на Европейския съюз (ЕС) освен това не са постигнали целите си за събиране на отпадъците от електрическо и електронно оборудване, с изключение на България, Латвия и Словакия през 2022 г. Икономическите фактори, незаконната търговия, липсата на инфраструктура и ниската обществена осведоменост са основни пречки пред постигането на целите за събиране и оползотворяване на тези отпадъци.
В оценката се отбелязва фрагментираното прилагане на схемите за разширена отговорност на производителя в целия ЕС и пропуските в прилагането на задълженията за разширена отговорност на производителя, посочват от Българската стопанска камара (БСК).
Според ЕК е необходим нов подход за стимулиране на подобреното събиране и третиране на електронните отпадъци, включително екологично и цифрово оборудване, и задължителни стандарти за третиране.
Очаквайте скоро информация за предстоящата конференция Зелена трансформация: "Кръгова икономика и устойчиво развитие", организирана от сп. Enterprise и БСК! Събитието ще се проведе на 12 ноември 2025 г.