Българската народна банка (БНБ) предприе мерки за ограничаване на ипотечното кредитиране, за да намали рисковете пред банките при евентуално по-рязко увеличение на лихвите, което може да повиши дела на проблемните кредити.
Новите изисквания ще влязат в сила от 1 октомври 2024 г.
Съотношението между размера на кредита за сектор "Домакинства" и стойността на обезпечението - жилищен недвижим имот, при отпускане на кредита не може да надвишава 85%, съобщават от пресслужбата на централната банка на България.
Съотношението се изчислява съгласно утвърдения от УС на БНБ минимален набор от показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти, посочва се в съобщението.
Въвежда се и ограничение на съотношението между текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане на кредита. То не трябва да надвишава 50%.
БНБ ограничава също така на 30 години максималният срок на ипотечните кредити.
Допустимо е одобряване или предоговаряне на кредити с параметри, които се отклоняват от въведените изисквания. Общият одобрен или предоговорен размер на такива кредити през текущото тримесечие не може да е по-висок от 5% от общата брутна стойност на новоотпуснатите или предоговорените кредити през предходното тримесечие, посочват от БНБ.
Въвежда се и допълнителна отчетност за банките, за да се проследяват допустимите отклонения от правилата.
От централната банка предупреждават за потенциално натрупване на средносрочни рискове за банковата система заради бурния растеж на ипотечното кредитиране в последните години. С въведените изисквания се цели превантивно подсигуряване на устойчивостта на банковата система в контекста на повишаващите се тенденции в проявлението на цикличните рискове в средносрочен план, посочват от банката.
Това са първите по-строги мерки за ограничаване растежа на ипотечното кредитиране, които БНБ въвежда. Досега централната банка се опитваше да контролира експанзията в сектора посредством изискуемите задължителни минимални резерви на банките. Това обаче не проработи, защото банките все още разполагат с евтини свободни пари, тъй като лихвите в България не последваха траекторията на лихвите в еврозоната и САЩ.