Бизнесът против тегленето на нов заем от държавата

bojidar-danev

В никакъв случай държавата не трябва да тегли нов допълнителен дълг, за да финансира Фонда за гарантиране на вземанията. Дефицитът трябва да бъде удържан до три процента. Това каза изпълнителният председател на БСК Божидар Данев във връзка с решението на управляващите да внесат актуализацията на бюджета за тази година в парламента. Въпреки че процедурата изисква текстовете да бъдат разгледани от съвета за тристранно сътрудничество, социалните партньори ще могат да дадат своите бележки едва между първо и второ четене.

Бизнесът настоява да не се поема нов дълг от 2 млрд. лева, а синдикатите - да се намерят пари за най-недофинансираните сектори. Да намалим дефицита, за да можем да влезем в трипроцентната граница. От тука нататък се знаят всички плюсове за българската икономика, влизането в рамката на EPEМ2.

Според Данев това не е верният начин да се финансира Фондът за гарантиране на влоговете с държавен заем: Фондът за гарантиране на вземанията може да се финансира по няколко начина. Първият е с краткосрочен заем от фискалния резерв, който може да бъде единият от начините, вторият начин е държавата да гарантира издаването на облигационен заем от самия фонд, третият начин е да се предложи въвеждане на данък транзакции между банковите плащания, тъй като банките трябва да попълнят този фонд.

Вариантът на актуализация на бюджета, предложен от новия финансов министър Владислав Горанов, се отличава основно в решаването на казуса с Корпоративна търговска банка. Докато предшественикът му Румен Порожанов бе предвидил няколко варианта за дофинансиране на Фонда за гарантиране на влоговете, текстовете на Горанов дават категоричното решение Фондът да получи държавен заем от 2 млрд. лева, за да започне плащанията на 4-ти декември. Парите на държавните предприятия в Корпоративна търговска банка, чийто лиценз бе отнет миналата седмица, ще се превърнат във вземания на финансовото министерство.

Актуализацията предвижда дефицитът в хазната да нарасне до 3,7 на сто, което ще вкара страната ни в процедура по свръхдефицит. Оперативните данни на финансовото министерство за края на октомври сочат, че вече дупката е близо 1,8 млрд. лева, което прави дефицит от 2,2 на сто. Новопоетият дълг до края на годината ще бъде още 4,5 млрд. лева.

Всички текстове трябваше да бъдат обсъдени със социалните партньори, които дори вчера получиха покана от министър Владислав Горанов. Вечерта обаче стана ясно, че съгласувателната процедура ще бъде заменена директно със заседание на кабинета.

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.