Срокът за подаване на заявления за Кампания 2024 се удължава до 30 юни, при закъснение субсидиите се режат

Срокът за подаване на заявления за Кампания 2024 се удължава до 30 юни, при закъснение субсидиите се режат

С обнародваните изменения в Наредба 3 за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания, включени в Стратегическия план - за проверките, намаления на плащанията и реда за налагане на административни санкции, Министерството на земеделието и храните (МЗХ) удължава приема на заявления в тазгодишната Кампания от 24 юни на 30 юни.

Голямата новина обаче е, че при подаване на заявления след този срок фермерите ще бъдат отрязани от субсидиране. Според първия вариант на наредбата нямаше да има санкции, пише специализираната медия Sinor.bg.

Новите моменти в Наредба 3 са свързани с одобрените от Еврокомисията първи корекции на Стратегическия план за развитие на селските райони и обхващат прилагането основно на екологичните схеми, както и задължителността на стандартите за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС).

Веднага след обнародването на днешната наредба агроведомството обеща да качи на страницата си Наръчника за прилагане на интервенциите, които се очакваха от бранша още през април.

С обнародваните промени очертаването на площите, което ще продължи до 30 юни, важи и за кандидатстване на животновъди по чл. 12 от наредбата, който регламентира правото на подпомагане по интервенцията за обвързано с производството подпомагане за крави от застрашени от изчезване породи. Там кандидатстват земеделски стопани, които оглеждат в стопанството си 20 и повече крави от една застрашена от изчезване порода съгласно приложение 4, които са вписани в Главния раздел на родословната книга в съответствие с изискванията на Регламента относно разплодните животни.

С днешните изменения обаче алинея 2 от член 12 няма да се прилага. Ето какво гласи и тази алинея - че заявените за подпомагане животни по интервенцията по ал. 1 трябва да: са на възраст над 22 месеца; да отговарят на изискванията на чл. 8, ал. 2, т. 2 - 7; да са от застрашена от изчезване порода съгласно приложение № 4 и да имат издадени зоотехнически сертификати, които се проверяват при контрола по чл. 68".

Промени има и по интервенцията за обвързано с производството подпомагане за биволи, където помощта се дава за стопанства с над 10 и повече женски биволи.

С днешните промени се коригират сроковете, в които земеделските стопани трябва да са реализирали млечните си продукти - вместо до 30 септември крайният срок се измества до 31 октомври. В алинея 2 срокът става до 20 ноември; а в линея 4 - до 31 октомври.

Изменения има и при интервенцията за обвързано с производството подпомагане за овце и кози от застрашени от изчезване породи. Там крайните срокове за доказване на реализираното мляко и продукти също се изместват от 30 септември на 20 ноември.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.