През 2024 г. фермерите по света бяха засегнати от по-ниски цени и намалени пазарни възможности. Мнозина се надяват, че най-лошото е отминало и 2025 г. ще бъде по-добра. Тя обаче може да е още по-бурна заради нестабилните цени на суровините и призрака на евентуалната нова глобална търговска война.
Световната банка прогнозира цените на храните, вкл. зърно и масла, да спаднат с още 4% тази година, преди да се задържат стабилни през 2026 г., пише agriculturedive.com. Ако новият президент на САЩ Доналд Тръмп изпълни заканите си да въведе високи мита върху вноса, това би могло да внесе допълнителни промени на световните пазари и да се отрази и на цените на храните.
Все пак има причини за оптимизъм през 2025 г.: по-високите цени на добитъка, нарастващият интерес към устойчивото земеделие и различните технологични решения могат да стимулират икономическия растеж. Много ферми и агробизнеси сега започват да препозиционират дейността си, за да се подготвят за очакван подем на пазара.
Ето какви ще са трите водещи тенденции, които ще оформят селското стопанство през годината и в близко бъдеще.
Трудни условия, дисбаланс в доставките
Условията са нестабилни и несигурни за фермерите и селскостопанския сектор по света. Земеделците се сблъскват със задушаваща комбинация от ниски цени на суровините и високи производствени разходи. Нетният доход на земеделските стопанства е намалял сумарно с 6 млрд. долара през 2024 г., отчасти воден от глобалния излишък на зърнени култури и соя.
Дисбалансите в доставките и политическата нестабилност предизвикват някои тревоги за 2025 г. Повишаването на митата за внос в САЩ и масовите депортации, обещани от Тръмп, застрашават световната търговия и мигрантския труд - две големи предизвикателства за сектора.
Евентуално значително въздействие върху селскостопанската търговия и рентабилността на производителите в световен мащаб ще окаже влияние върху глобалната рентабилност, според Rabobank. Укрепването на щатския долар може да означава спад на американския износ, защото произведените в САЩ стоки стават по-скъпи за глобалните търговски партньори.
Метеорологичните условия и болестите ще засегнат посевите и добитъка
Развиващото се събитие "Ла Ниня" и влошаващото се разпространение на птичия грип се очаква да повлияят на производството на култури и на животновъдството през 2025 г. През последните месеци експерти изтъкват значителното забавяне на валежите в Бразилия и сушата в Аржентина и южните части на САЩ като ранни индикатори за метеорологичните явления.
Птичият грип засяга вече не само милиони диви птици, но и домашни птици за търговски цели, както и стотици стада млекодайни говеда, а в някои случаи и хора. Експерти по обществено здраве се опасяват, че вирусът може да мутира и да стане по-преносим.
В резултат на огнищата цените на млечните продукти и яйцата се повишиха и се очаква да се задържат по-високи през 2025 г.
Agtech в подкрепа на ефективността на разходите
Въпреки икономическите, метеорологичните и политическите предизвикателства, фермерите виждат възможности да увеличат печалбите си чрез нови технологии или производствени практики, които намаляват разходите и увеличават продукцията.
Проучване на McKinsey във ферми по света установява, че повечето дават приоритет на нови продукти, за да насърчат печалбите, а около 30% казват, че биха изпробвали нова технология или иновативно оборудване.
След тежка икономическа година, която засегна продажбите на автоматизирани пръскачки, дронове и други прецизни технологии, agtech пазарът се очаква да продължи да расте по отношение на мащаба и продуктовите предложения.
При ниски маржове фермерите се придържат към по-старо оборудване, вместо да купуват ново. Производителите, за които беше належащо да модернизират оборудване, се насочваха към преоборудвани стари машини като по-достъпна опция.
Сега обаче различни AI базирани решения могат да подобрят производителността във фермите. Технологията за дигитални близнаци и увеличеното приемане на биорешения също се очаква да доведат до значителен напредък през годината.
Ето и кои са петте топ agtech тенденции за 2025 г. и след това:
Регенеративно земеделие, управлявано от данни
Регенеративното земеделие трансформира глобалното земеделие чрез подобряване на здравето на почвата, биоразнообразието и устойчивото производство на култури. Изкуственият интелект (AI) помага на стопаните да възприемат тези методи по-ефективно чрез адаптиране на решения към местните условия и екологични нужди.
Според цитираното по-горе глобално проучване на McKinsey 68% от фермерите са възприели сеитбообръщение, 56% са приложили намалена или никаква обработка на почвата, а 40% са използвали пръскане с променливи дози или торене. Мотивите обаче се различават в зависимост от региона: подобряването на добива е ключово в Индия, Латинска Америка и Северна Америка, докато европейските фермери дават приоритет на допълнителните потоци от приходи.
Отключване на нов потенциал за данни чрез AI технологии
Изкуственият интелект може да направи революция и в селското стопанство, като трансформира огромни масиви от данни в реални прозрения. Интегрирането на AI базирани инструменти в сектора напредва по-бързо от очакваното, вкл. и на сложни агенти, захранвани от големи езикови модели (LLM), които фундаментално прекрояват анализа на данните за фермата.
Разработка и производство на продукти, базирани на данни
Технологиите, ориентирани към данни, оптимизират резултатите от полеви опити, подобряват вземането на решения и стимулират иновациите в земеделските практики. Освен рационализирането на операциите, тези технологии се очаква да позволят пробиви в селскостопанската верига на стойността и да ускорят иновациите.
Възприемането на цифрови инструменти по веригата в селското стопанство се различава значително в отделните региони по света. В Северна Америка 61% от фермерите са използвали дигитални инструменти, 51% са използвали хардуер за прецизно земеделие, а 38% са използвали технологии за дистанционно наблюдение. Усвояването обаче е по-слабо в други региони и сред по-малките ферми.
В близко и средносрочно бъдеще управляваните от данни решения да станат неразделна част от ефективността във веригата на селскостопанската стойност. От ускоряване на изпитванията на продукти до оптимизиране на прецизни протоколи за торене и хранене, тези инструменти ще осигурят практични прозрения с които да се повиши производителността.
Тъй като биоразнообразието се превръща в приоритет, инструментите за данни ще измерват въздействието на земеделските практики върху местните екосистеми, а това ще помогне на сектора да постигне целите си за устойчивост и ефективност.
AI и машинното обучение срещу ограничените ресурси
За да отговори на нуждите на нарастващото глобално население, селското стопанство трябва да приеме иновации. Разработването и възприемането на биорешения напредва, като бразилските фермери водят пътя (64% степен на приемане) най-вече поради правителствената подкрепа, климатичните условия и високите разходи за торове.
През 2025 г. пилотните проекти и изпитванията на иновативни технологии в реална среда ще се увеличат. Тези опити ще бъдат от решаващо значение за оценката на въздействието на специфични сортове култури, продукти или практики върху добивите и околната среда.
Дигитални близнаци за по-добри прогнози
Цифровите близнаци са виртуални реплики на системи от реалния свят, които позволяват симулация и прогнозиране без физически тестове. Въпреки че са широко разпространени в здравеопазването и производството, те се използват недостатъчно в селското стопанство, въпреки потенциала им да подобрят прецизността и да намалят разходите при полеви опити.
Дигиталните близнаци помагат на изследователите и агрономите да моделират сценарии, които иначе биха били непрактични за изследване, за да поддържат интелигентно използване на ресурсите и адаптивни стратегии за управление.
За новостите в земеделието, финансирането на стопаните и бъдещето на Общата селскостопанска политика - вижте програмата и лекторите на Форум "Фермата: Агроиновации и стратегии"!