Инвестиции в здравеопазване и фармация: Двигатели на растежа и потенциални рискове

Инвестиции в здравеопазване и фармация: Двигатели на растежа и потенциални рискове

Здравеопазването и фармацевтичната индустрия са сектори, които растат устойчиво. През 2020 г. глобалните разходи за здравеопазване достигнаха нов връх от 9 трилиона долара предвид и пандемията.

В близко бъдеще този рекорд ще бъде подобрен и без наличие на пандемия, а секторът изглежда обещаващ за индивидуалните и институционални инвеститори, пише Forbes.

Застаряващо население

Очаква се броят на хората на възраст 60 и повече години да нарасне от 1 милиард през 2020 г. до 1,4 милиарда през 2030 г., когато 1 на всеки 6 души по света ще е възрастен. По-напредналата възраст е свързана с различни здравословни състояния, включително когнитивна дисфункция. Възрастните граждани редовно се нуждаят от здравни услуги и лекарства, което стимулира търсенето в сектора. Увеличаването на продължителността на живота допринася за този растеж.

Нови подходи и лечения

Персонализираната медицина се основава на уникалния генетичен код на пациента. В САЩ, основен пазар за медицински услуги, персонализираните лекарства представляват само 5% от новите лекарства, одобрени от Администрацията по храните и лекарствата на САЩ, през 2005 г. През 2022 г. този дял нараства до 34%.

Имуноонкологията е един пример за растежа на персонализираната медицина. В тази област вече одобрени персонализирани лекарства, като Kymriah и Yescarta, могат успешно да се борят с рака на кръвта. Молекулярно-генетичните технологии позволяват лечението на нелечими преди това заболявания, като спинална мускулна атрофия.

Диагностичните техники също се развиват интензивно, така че много видове рак се забелязват в по-ранни стадии. Скорошно проучване установява например, че смъртността от рак в САЩ е намаляла с 33% от 1991 г. благодарение на напредъка, свързан с лечението, намалените нива на тютюнопушене и увеличеното ранно откриване.

Система за безпрепятствено ценообразуване

Пазарът на САЩ остава по същество свободен от регулации по отношение на ценообразуването. Въпреки Закона за намаляване на инфлацията от 2022 г. и други опити за ограничаване на увеличенията на разходите, производителите на оригинални лекарства все още могат да определят цената на своите лекарства, както се диктува както от разходите за производството им, така и от желаната рентабилност.

Платежоспособно и нееластично търсене

Търсенето на пазара на здравеопазване като цяло не се влияе значително от неблагоприятни външни фактори. В момента много страни изпитват висока инфлация. Стоките стават все по-малко достъпни, но докато хората могат да отложат купуването на нови дрехи, лекарствата попадат в необходимите разходи.

Освен това в развитите страни държавата и застрахователните компании плащат предимно за лекарства с рецепта. В Германия например повече от 100 публични компании застраховат почти 90% от населението. Те плащат за посещения при лекар и хоспитализация и частично или напълно възстановяват разходите за лекарства.

Застаряващото население, появата на нови лечения и задълженията на държавите да финансират здравеопазването водят до нарастващо търсене. Благодарение на това индустрията трябва да продължи да расте.

Рискове при инвестиране в здравеопазване и фармация

Мнозина смятат, че инвестирането в сектора е рисковано, защото изисква специфични познания от инвеститорите. Първо, необходима е научна експертиза, която предполага способността да се оценяват перспективите и качеството на разработките, особено напредъка на клиничните изпитвания. Второто е бизнес разбиране за това как функционират здравните компании, каква роля играят патентите, как компанията избира сегменти, в които да инвестира и т.н. Финансовите експерти често нямат необходимата подготовка.

Отделно в някои сегменти - например лечението на най-масовите в света сърдечно-съдови заболявания, има огромен брой евтини лекарства, които вече са загубили патентна защита, но са ефективни. В същото време един курс на лечение на рядко заболяване може да струва милиони долари. С одобрено лекарство за редки заболявания в портфолиото си дадена фармацевтична компания няма да има конкуренция в сегмента, тъй като разработването на второ лекарство няма икономически смисъл поради ограничения размер на пазара.

В допълнение към усложненията, свързани с липсата на познания за индустрията, значителен рисков фактор са действията на правителствата, които биха могли да доведат до по-ниска ефективност на бизнеса, допълнителни разходи и забавяне на пускането на иновативни лекарства и лечения. Освен това платежоспособното търсене на определени видове лекарства може да не е постоянно.

Добри практики за инвестиции в здравеопазването

В сложна индустрия като здравеопазването инвестирането в области, с които сте запознати, е от решаващо значение. Например за един успешен хирург може да има смисъл да инвестира пари в производители на медицинско оборудване и роботи.

Когато инвестирате във фондове, е важно да сте сигурни, че те са диверсифицирани. Ако търсите да инвестирате директно в компании, потърсете такива със значителни конкурентни предимства, патентна защита или друга защита срещу конкуренцията (например много сложен производствен метод) в средносрочен план.

Оценката на перспективите и други възможни двигатели за растеж на бизнеса също е от решаващо значение. Пазарната стойност на потенциална инвестиция не трябва да се надценява и е по-добре да купувате акции, когато са подценени.

Невъзможно е напълно да се смекчат описаните по-горе рискове, но професионалният подход помага да се избегнат прекомерни загуби.

Ако искате да научите повече за тенденциите в здравеопазването и фармацевтичната индустрия, посетете Pharmacy&Healthcare Community Day - конференция, организирана от сп. Enterprise! Вижте повече за програмата, лекторите и темите на сайта на форума ТУК!

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.