През втората половина на 2015 г, новият Закон за обществените поръчки ще бъде факт. Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски на среща с представители на Австрийския бизнес кръг в България.
„Вече е сформирана междуведомствена група под ръководството на вицепремиера Томислав Дончев и се работи по изготвянето на проекта на закона. „Отворени сме за конструктивни предложения от ваша страна, така че новият закон да е наистина устойчив“, допълни министър Лукарски. Той подчерта, че въвеждането на електронни поръчки е сред основните приоритети на Министерство на икономиката и е една от мерките, които ще доведат до преодоляване на корупцията и значително повишаване доверието на чуждестранните компании в България.
На срещата стана ясно, че през тази година ще бъде реализирана нова австрийска инвестиция в размер на 120 млн. евро, съобщиха още Министерството на икономиката.
На срещата министърът представи основните насоки, в които ще работи Министерство на икономиката, така че да се създадат възможности за реализиране на пълния потенциал в двустранните търговско-икономически и инвестиционни отношения на България, както с Австрия, така и с други водещи партньори. Той посочи, че в момента България се намира в благоприятно положение, тъй като нестабилната ситуация в Гърция създава предпоставки за пренасочване на инвестиции към страната ни.
Министър Лукарски подчерта, че за повишаване на инвестиционния интерес към България е необходимо да бъдат проведени сериозни реформи. На първо място той постави съдебната реформа. На второ място според министъра е намаляването на административната тежест и въвеждането на електронно управление. Той изрази своята надежда още през 2015 г. да има сериозен напредък на работата по електронно правителство, като ще се ползва и опита на Австрия, която е лидер в ЕС в това отношение.
На срещата представители на австрийския бизнес повдигнаха въпроса за възможностите, които се създават по Оперативна програма „Иновации и конкурентноспособност“ през новия програмен период. Министър Лукарски посочи, че големите компании ще могат да участват в процедурите по приоритетна ос 1 „Технологично развитие и иновации“ и в мерките за енергийна ефективност, които са част по приоритетна ос 3. Общият бюджет на оперативната програма е 1,39 млрд. евро, а първата процедура се очаква да стартира през март т.г.