Фалити, съкращения, липса на ликвидност: Кои са най-големите рискове пред стартиращите компании?

money-2

Над 42% от стартиращите компании са изложени на сериозен риск от фалит в следващите три месеца заради икономическата блокада, причинена от коронавируса Covid-19. За период от 6 месеца делът на застрашените от фалит стартъпи достига 75%.

Това показват резултатите от проучване сред 100 стартиращи компании на Българската стартъп асоциация BESCO, изготвен в партньорство с Edit.bg – мрежата за икономическо развитие чрез иновации и технологии, BVCA - Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране, Endeavor България, ABLE – Асоциацията на българските лидери и предприемачи, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия към Министерство на икономиката.

Почти 40% от участвалите в проучването стартъпи посочват, че рискът да фалират в рамките на следващите три месеца е нисък. Делът им обаче пада до 18% при разширяване на времевия хоризонт до 6 месеца.

Две трети от участвалите в проучването прогнозират спад на приходите над 40%. Почти две трети планират съкращения на персонал.

Отново две трети от фирмите, участвали в проучването, се оплакват от загуба на местни клиенти, а малко над половината – от загуба на международни клиенти. Затова за 53% от тях липсата на ликвидност е сериозно предизвикателство.

От асоциацията се опасяват, че кризата може да постави началото на края на един цял сектор, който насърчава иновациите, засилва износа на стоки и услуги с по-висока добавена стойност, привлича капиталови и преки чуждестранни инвесиции и квалифицирана работна сила.

Организацията предлага като мерки за подкрепа стартиращи компании да получат достъп до обществените поръчки на държавата и общините, както и да се увеличат капиталовите инвестиции чрез рисков и дългов капитал чрез Фонда на фондовете.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.