България се изкачва с девет позиции до 39-то място в „Индексa на работната сила“, изготвян всяка година от ManpowerGroup.
Най-добрите пазари на труда за намиране, наемане и задържане на кадри в глобален мащаб са Ирландия, Норвегия и Великобритания, пише economic.bg.
По показателя „Постоянна заетост“ страната ни заема 43-то място (две позиции нагоре в сравнение с 2017 г.) и 52-ро място (пет позиции нагоре спрямо 2017 г.) по „Нетрадиционна заетост“, която включва категории като неформална работа, работа на граждански договор и непълен работен ден и временна заетост.
„Индексът на работната сила“ използва Big Data и експертна информация, за да сравни потенциала на работната сила на различни пазари, като оценява наличието на умения, ценовата ефективност и продуктивността на служители при временна и постоянна заетост в 75 държави.
Регионални класации
В Азиатско-тихоокеанския регион Хонконг, Нова Зеландия и Сингапур са най-добрите пазари за бизнес развитие. Хонконг и Сингапур се класират високо заради постоянния прилив на таланти и подкрепата на гъвкави условия на работа в сравнение с пазари с нови данъчни политики и трудово законодателство.
За Северна и Южна Америка САЩ и Канада заемат първите две места заради зрялата си работна сила, следвани от Чили, Мексико и Пуерто Рико. В цяла Южна и Централна Америка микро пазарни промени и важни законодателни реформи могат да усложнят наемането на служители.
Държавите, които заемат последните места в глобалния „Индекс на работната сила“, обаче също са от този регион – Бразилия, Хондурас, Боливия и Венецуела.
За Европа, Близкия изток и Африка лидери са Великобритания, Ирландия, Естония, Обединените арабски емирства и Израел. Всички те, с изключение на Израел, се класират сред първите 10 глобални позиции.