„Постигането на благоприятна бизнес среда в България, както и климатът за търговия и инвестиции са основен фокус в управлението на страната“. Това заяви Филип Кирев, началник на Политическия кабинет на министъра на икономиката на Международен икономически форум по повод края на българското председателство на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ), организиран от Българската търговско-промишлена палата (БТПП).
По думите му през изминалата година са постигнати добри и стабилни показатели, които доказват правилната насока на предприетите политики и реформи. „БВП за 2015 г. е нараснал в реално изражение с 3.0% спрямо 2014 година. Така страната ни се нарежда на едно от първите места в Европа след Словакия, Чехия, Полша, Испания и др.“, подчерта той.
Филип Кирев запозна участниците с мерките, които Министерството на икономиката предприема за подобряване на бизнес климата у нас. „В началото на тази година беше подписано споразумение с Европейската комисия (ЕК), Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) и Европейската банка за възстановяване и развитие (EБВР), чрез което се предвижда предоставянето на финансов ресурс като гаранции за кредитиране на МСП в рамките на Оперативна програма „Инициатива за малки и средни предприятия“. Това ще подпомогне българските МСП за интернационализацията на техните бизнес дейности, навлизането и утвърждаването им на чужди пазари“, допълни г-н Кирев. Той подчерта, че се очаква също така да бъде съществено коригирана надолу и цената на заемните средства. Бюджетът на програмата е 102 млн. евро, като очакванията са общият размер на отпуснати кредити да достигне 600 млн. евро.
Във връзка с привличането на инвестиции Филип Кирев заяви, че една от мерките, върху които работи министерството е свързана с промени, насочени към повече гъвкавост в Закона за насърчаване на инвестициите. „В момента той предлага един стандартен и доста общ пакет от насърчителни мерки - олекотени административни процедури, предоставяне на общинска или държавна земя без търг или конкурс и т.н. Предвиждаме да може да се предлагат стимули според нуждите на всеки конкретен инвеститор“, каза още той.
По време на форума началникът на Политическия кабинет на министъра на икономиката акцентира върху Стратегията за развитие на индустриалните зони. „Успешното развитие на индустриалните зони е ефективен лост за подобряване на бизнес средата, защото чрез тях се генерират инвестиции, а инвестициите генерират икономически растеж, при това в дългосрочен план“, поясни г-н Кирев. И подчерта, че се наблюдава тенденция за засилване на интереса към индустриалните зони.
„Пристъпваме към създаването на нови зони в сътрудничество с различни общини, като вече имаме подписан меморандум с община Дупница и предстои подписването на такъв с Ловеч и Велико Търново и Пазарджик. Работим и за превръщането на летище Равнец в индустриална зона“, каза Кирев.