Фондът на фондовете подписа договор за още 38 млн. лева за финансиране на стартиращи компании, съобщават от Фонда.
“Витоша Венчър Партнърс” ООД, с управляващи партньори Максим Гурвиц, Марис Прии, Никола Стоянов, Пол Вайнбергер, Марин Илиев и Ерик Андърсон, ще управлява средствата за изпълнение на Фонд за ускоряване и начално финансиране II (ФУНФ II).
От бюджета в размер на 38 млн. лева 35,6 са осигурени от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 (ОПИК), съфинансирана със средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове. Останалите ще са частно съфинансиране.
Екипът на избрания финансовия посредник е натрупал релевантен опит в управлението на инвестиции и в създаването на предприемачески програми и екосистеми през последните повече от десет години. Ключовите лица в него са участвали в екипите на фонд мениджъри от няколко различни страни и съответно като управители и инвеститори в над 200 технологични компании в Европа и САЩ.
Наред с финансирането чрез дялови и квази-дялови инвестиции, “Витоша Венчър Партнърс” ще предоставя менторска и стратегическа подкрепа на компаниите, и ще използва разработените от екипа международни мрежи за бизнес-развитие и привличане на допълнителен частен капитал. Около половината от подкрепените компании ще участват в акселераторска програма, организирана от фонд мениджъра, а останалите си инвестиции екипът ще осъществи в стартъпи в по-напреднала фаза на развитие.
Очаква се посредникът да реализира първите си инвестиции на пазара през лятото на тази година.
С подписването на договора с “Витоша Венчър Партнърс”, Фонд на фондовете завърши създаването на мрежа фондове за ускоряване и начално финансиране, която ще допринесе значителноза осигуряването на конкурентоспособни канали за развитие на иновативни компании в България в следващите години. Другите фондове от нея, които реализират инвестиции, са „Ню вижън 3“ и „Иновейшън Акселерейтър България“ (които смениха името на фонд мениджъра си на „Иновейшън Кепитъл“).
Заедно с „Морнингсайд хил“ (Фондът за рисков капитал) на пазара вече активно работят четири фонда за дялово и квази-дялово финансиране. Те ще подкрепят близо 400 на брой малки и средни предприятия с общ ресурс от 190 млн. лв., като от тях публичните средства, предоставени от Фонда, възлизат на 148 млн. лв., а останалите 42 млн. лв. са допълнителен частен капитал, привлечен от посредниците.