Сключени са договори за 1,7 млрд. лева от оперативната програма за бизнеса

coins-5-Pixabay

Три години и половина след стартирането на работата по изпълнението на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 /ОПИК/ сключените договори са 1993 за 1.7 млрд. лева или 70.88% от общия бюджет. Това заяви заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова при откриването на Годишното информационно събитие на ОПИК, на което представи напредъка по програмата за 2018 г.

По време на събитието икономическият заместник- министър връчи 61 договора на български компании по процедура „Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите“. Управляващият орган на ОПИК ще предостави безвъзмездна финансова помощ в размер на 49 299 471 лв. по процедурата, съобщават от пресслужбата на Министерството на икономиката.

Зам.-министър Иванова посочи, че 1042 фирми вече са изпълнили успешно договорите си по ОПИК от началото на програмата, а реално изплатените средства са в размер на 883 млн. лева или 35.56% от бюджета на цялата програма. „Нямаме притеснения, че целият наличен ресурс по ОПИК ще достигне до българския бизнес до края на 2023 година“, подчерта тя.

По думите й от стартирането на ОПИК са обявените 10 процедури за конкурентен подбор, по които са кандидатствали над 6000 български предприятия. „Съвсем скоро обявените процедури ще станат 11 след като през миналата седмица по време на заседанието на Комитета за наблюдение по ОПИК бяха одобрени Методологията и критериите за подбор на проектни предложения по процедурата „Подобряване на производствения капацитет“ с бюджет от 150 млн. лева“, допълни тя.

Иванова изтъкна, че 2018 година е годината с най-интензивен мониторинг и най-много разплатени средства към бенефициентите по програмата. „От началото на годината са извършени плащания в размер на 325,7 млн. лв. към бизнеса, а сключените договори са 261“, обясни тя.

Икономическият заместник-министър каза още, че в рамките на настоящия програмен период действията на Управляващия орган са насочени основно към облекчаване на бизнеса в процеса на изпълнение на проекти с европейско финансиране, като това вече се усеща чрез намаляването на административната тежест във всеки един от етапите на проектния цикъл. „Големият интерес, който отчитаме по всяка една отворена за кандидатстване процедура по ОПИК показва, че на този етап съумяваме да намерим баланса между изискванията ни за кандидатстване и изпълнение на самите проекти“, завърши Иванова.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.