Надзорният съвет на ЧЕЗ Груп е одобрил продажбата на българските активи на оператора на електропреносната мрежа в Западна България на компанията Инерком, съобщават от чешкото дружество.
Сделката обхваща седем компании: ЧЕЗ България, ЧЕЗ Електро България, ЧЕЗ Разпределение, ЧЕЗ Трейд България, ЧЕЗ ИКТ България, Проект за свободна енергетика Орешец и Бара Груп.
Подписването на договора с купувача се очаква до няколко дни.
Като се има предвид продажната цена, четиринадесетгодишните инвестиции на Групата в българските операции са с положителна възвращаемост, посочват от компанията, но не уточняват сумата, за която са продадени българските активи.
Международният арбитраж, който ЧЕЗ започна срещу България през юли 2016 г., не е засегнат от транзакцията. Чешката група ще продължи с делото, посочва се още в съобщението.
В началото на 2017 г. ЧЕЗ Груп получи няколко индикативни оферти за своите български активи от различни инвеститори, припомнят от компанията. Процесът по събирането им започна още в средата на 2016 г.
В края на миналата година почти се стигна до сделка, но тогавашният купувач се наложи да напусне електроенергийния пазар заради финансови затруднения и трансакцията пропадна.
ЧЕЗ Груп навлезе на българския пазар през 2004 г., като придоби две трети от акциите на три дистрибуторски компании. През 2007 г. дистрибуцията бе отделена от електроснабдяването и първоначалните три електроразпределителни дружества бяха преобразувани в "ЧЕЗ Разпределение България" АД като дистрибуторски бизнес и "ЧЕЗ Електро България" АД за бизнеса с електроенергия. ЧЕЗ е собственик на две трети от компаниите, останалите акции са разпределени между миноритарни акционери.
"ЧЕЗ Разпределение България" АД доставя електроенергия на около 3 млн. потребители.
В рамките на сделката е продадена и слънчевата електроцентрала "Орешец", разположена в Западна България, и електроцентралата за газификация на биомасата "Бара".
ТЕЦ Варна, който от известно време не работи, беше продаден отделно на фирма на бившия транспортен министър Данаил Папазов. Очаква се, след осъществяване на някои инвестиции, централата да заработи до няколко месеца.