България е на 55-то място в света по конкурентоспособност на талантите

job-work-employment-2

България е на 55-то място в света, а София – на 107-мо, в глобална класация за конкурентоспособност на талантите за 2020 г.

Индексът е разработен от Adecco Group, бизнес университета INSEAD и Google.

Докладът измерва нивата на глобалната конкурентоспособност на таланта, като разглежда 71 индикатора. Анализът за 2020 г. обхваща 132 национални икономики и 155 града, във всички групи по нива на доходите и етап на развитие.

Основният извод от класацията е, че ерата на изкуствения интелект (AI) засилва дигиталното разделение, даващо на страните с високи доходи още по-голямо предимство в надпреварата за таланти.

Тази година GTCI изследва как развитието на изкуствения интелект не само променя естеството на работата, но и налага преоценка на практиките на работното място, корпоративните структури и иновативните екосистеми. Докато машините и алгоритмите продължават да поемат разнообразни задачи и отговорности и почти всяка работна позиция се преосмисля, талантите стават все по-необходими не само за адаптирането, но и за извличането на стойност от тази трансформираща технология. AI технологиите биха могли да изиграят съществена роля и в решаването на привидно неразрешими глобални проблеми като бедност, ендемични заболявания, изменение на климата и тероризъм.

Лидери в класацията за 2020 г. са Швейцария, САЩ и Сингапур. Най-високите позиции в GTCI продължават да бъдат заемани от страни с високи доходи, обяснимо с пряката зависимост между индекса и БВП на глава от населението. Европейските страни продължават да доминират, като заемат 17 от 25-те най-високи позиции.

При градовете най-високо се нарежда Ню Йорк, следван от Лондон и Сингапур. От останалите градове в топ 10 влизат 3 американски града- Сан Франциско (4-то място), Бостън (5-то място) и Лос Анджелис (9-то място); два европейски града - Париж (7-мо място) и Мюнхен (10-то място) и два източноазиатски - Хонг Конг (6-то място) и Токио (8-мо място).

Страната ни е класирана най-високо по показателите „Глобално знание“ и „Задържане на таланти“ и по-конкретно в подиндикатора „Начин на живот“. В същото време най-голямото предизвикателство за страната ни остава възможността за привличане на таланти - родни и чуждестранни, въпреки че при него се отчита и най-голямо подобрение спрямо миналата година. Най-слабото ни звено в него е индикаторът „Външна отвореност“.

България е разглеждана в конкуренция с групата от държави в Източна и Южна Европа, които са с високи и средни към високи доходи. Страната ни е на 9-то място в групата на страните със среден към висок доход, което означава, че 75% от страните се класират по-ниско от нея. България изпреварва по конкурентоспособност всички съседни държави Румъния (64 позиция), Сърбия (58 позиция), Турция (78 позиция) Северна Македония (89 позиция), но не и Гърция (47 позиция).

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.