Бюджетният излишък се очаква да достигне над 3,246 млрд. лева към края на юли, показват предварителните данни на Министерството на финансите.
Това представлява почти 3% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП).
Основните фактори за формирането на прогнозираното превишение на приходите над разходите за първите седем месеца на 2019 г. са, от една страна, положителното развитие при приходите, а от друга - относително ниското изпълнение на разходите в резултат на концентриране на голяма част от инвестиционните и други разходи в третото и четвъртото тримесечие на годината, поясняват от ведомството в съобщение, изпратено до медиите.
Приходите и помощите по консолидираната фискална програма се очаква към края на юли да възлязат на почти 26 млрд. лева, което е приблизително 60% от заложеното в бюджетния план. На годишна база се отчита ръст от почти 3,4 млрд. лева.
Разходите се оценяват на почти 22,7 млрд. лева или 49% от годишния разчет.
Вноската на България в бюджета на ЕС към края на юли възлиза на 811,9 млн. лева.
Окончателните данни за юни показват, че бюджетният излишък е в размер на 3,225 млрд. лева.
Постъпилите приходи и помощи възлизат на 22,285 млрд. лева, което е малко над половината от заложеното за годината. От тях данъчните приходи са в размер на 17,686 млрд. лева.
Разходите са в размер на малко над 19 млрд. лева, което е почти 43% от планираното. От тях нелихвените са в размер на 17,93 млрд. лева.
Вноската на България в бюджета на ЕС възлиза на 717,5 млрд. лева.
Фискалният резерв е в размер на 11,7 млрд. лева.