Бизнесът иска правителството да въведе прогнозен модел за въвеждане на противоепидемични мерки, които да се оценяват на всеки две седмици. Това се посочва в съобщение на Българската стопанска камара (БСК), изпратено до медиите.
Всички ограничителни мерки следва да бъдат добре обосновани и пропорционални. Положителен пример в тази посока са разработените сценарии в сферата на образованието при стартиране на учебната година (брой заразени ученици и брой училища, преминали към дистанционно обучение). Подобен модел позволява максимална степен на предвидимост на действията на изпълнителната власт и планиране на бизнес процесите, посочват от работодателската организация.
БСК посочва още, че ограничителните мерки трябва да са обвързани с икономически и социални мерки. Последващо преустановяване на дейността на търговски обекти отново би поставило въпроса за невъзможност за изплащане на наеми и други режийни разходи, ще доведе и до увеличаване на забавените плащания и междуфирмерната задлъжнялост, подчертава организацията.
Ако работодателите бъдат принудени да прибегнат до нови масови съкращения, социалният ефект ще е още по-дълбок, имайки предвид, че безработните лица, придобили право на парично обезщетение преди изтичането на три години от предходно упражняване на това право, ще получават единствено минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.
БСК настоява за прецизиране на заповедта за провеждането на събития. Изискването събития на закрито да се провеждат с до 30 души публика прави невъзможно провеждането на някои големи и важни за бизнеса конгреси, като международните изложения за месото, млякото, виното и т.н. в Интер Експо Център в периода 4-7 ноември.
От БСК смятат, че ако те бъдат отложени, „икономическите последици за изложбените центрове и за изложителите ще бъдат колосални“.