Представители на над 20 динамично развиващи се български компании, инвестиционни посредници, пенсионни и управляващи дружества, фондове за рисков и дялов капитал, банки и адвокатски кантори участваха в работна среща-дискусия „Българска фондова борса - източник на бизнес растеж“.
Срещата беше организирана от борсата (БФБ) с активното участие на технологичния стартъп BIODIT и на един от водещите инвестиционни посредници – компанията Карол.
Целта на форума беше да представи възможностите, които капиталовия пазар и БФБ дават като алтернативен източник на финансиране за растежа и развитието на амбициозни и иновиращи фирми в страната ни.
Сред акцентите в представянето на БФБ бяха: благоприятната данъчна политика и най-вече 0% данък върху капиталовата печалба, както и ниската ставка от 5% данък върху дивидентa при източника; ваучерната програма за подкрепа на малките и средни предприятия за листването им на фондовата борса и предстоящия старт на пазара за растеж на БФБ, който дава възможност за набирането на капитал до 1 млн. евро без проспект.
"Продължаваме нашите целенасочени усилия за изграждането на витална екосистема от динамични и проспериращи български компании, които искат да проучат всички съществуващи възможности за набиране на капитал, за да инвестират в растежa си. За постигането на тази амбициозна цел Българска фондова борса е правилният партньор. Убедени сме, че работната среща е само поредна стъпка, като сме планирали още инициативи в тази посока през новата година.“, каза Иван Такев, изпълнителен директор на БФБ.
Начало на дискусията постави BIODIT, чийто изпълнителен директор Юлиан Софрониев сподели с участниците предизвикателствата по пътя от частна към публична компания. „Когато решихме да излезем на борсата, у нас се роди и идеята да съберем всички страни в процеса и да разговаряме. Защото е фрапиращо колко малко компаниите у нас знаят за преимуществата, които предоставя публичното предлагане. Радвам се, че от БФБ прегърнаха тази наша инициатива и се надявам днешната среща да е началото на една ползотворна дискусия“, каза управителят на BIODIT.
Софрониев посочи също, че публичното предлагане предоставя повече гъвкавост. Дава възможност на инвеститори, които не са имали инструмента да инвестират в дадена компания, да го направят и да имат равни права с останалите.
Основните моменти, които се откроиха в дебата бяха недостатъчното знание у компаниите за възможностите, които капиталовия пазар предоставя; необходимостта от изграждането на експертен капацитет във фирмите, който да адресира наличните възможности за набиране на капитал чрез БФБ; съществуващите предразсъдъци относно евентуален публичен статут на една компания и особено свързаните с това административни ангажименти.
Сред компаниите, които се включиха, имаше представители на различни сектори на икономиката като: Solid 55, Secdoor, Domestina, Ucha.se, Net 1, Superhosting, Биологичен и здравен клъстер България, Farmhopping, BGMenu, Claim Compass и др.