От години се води спор за това кои задачи се изпълняват по-добре от технологични решения и кои – от човек, пише онлайн изданието wired.co.uk.
Технологиите се развиват по начин, който трудно можем да предвидим. Някога научната фантастика все повече се превръща в част от нашето ежедневие.
Количеството и разнообразието от данни, изчислителната мощност, инфраструктурата, като облачните възможности, заедно с академичните изследвания напредват бързо. Машинното обучение и изкуственият интелект се вграждат в реални решения и приложения все повече и повече, както и да се внедряват в индустрии като здравеопазване, образование и архитектура.
Разривът между технологиите и други дисциплини - като изкуство и дизайн - също се стеснява. Технологията е език, а не просто приложение, това е начинът, по който комуникираме и затова никога не трябва да бъде доминиран от една дисциплина, казват анализатори.
Според експерти бъдещето принадлежи на отдалечаване от линейното мислене и всички дисциплини да се свържат по начин, подобен на този от Ренесанса, защото интересните неща се случват в интердисциплинарност. Отварят се все повече приложения за тези технологии и възможности в бизнеса, дизайна и развлеченията.
Все още обаче остават отворени въпроси за това как трябва да се използват технологиите като изкуствен интелект и машинно обучение и дали изобщо да се прилагат.
Следващото десетилетие на напредък на изкуствения интелект може да има и други, непредвидими последствия. Напредъкът на технологиите понякога води до разрушаване на доверието.
Предстои да осъзнаем какво точно означава да аутсорсваме процеси на машини и това ще бъде огромен скок на доверието.
Изкуственият интелект може да работи така, че да помага на хората и да им позволи да правят нещата, в които са най-добри.
Въпреки напредъка на технологичните иновации през последното десетилетие, има няколко решаващи характеристики, които изкуственият интелект не притежава съвсем - човешките идеи ще да останат решаващият фактор, който движи иновациите.
Когато камерата беше изобретена, това не спря рисуването на картини. Когато нашият свят стане хипертехнологичен, човешкото желание за красота и предизвикателна реалност ще станат още по-важни и те ще работят заедно с технологиите.