Железен бизнес

TKS_Tailored2

В “Ангел Стоилов 96“ правят връзка между SAP и специализирана система за управление на материалите във фирми от бранша с метали

Хелиана Велинова

“Ангел Стоилов 96“ е компания с повече от петнадесет годишна история. Създадената през 1992г. фирма е специализирана в търговията на едро и дребно с черни и цветни метали, както и в специални и инструментални стомани. Сред интересните възможности, които “Ангел Стоилов 96“ предлага, е и относително нова и бързо развиваща се услуга за прецизно и сложно рязане и подготвяне на заготовки от закупените метали. Към момента, в компанията работят около 130 души.

Две са основните причини, които подтикват мениджърския екип на “Ангел Стоилов 96“ да реши да имплементира ERP платформа – първата е, че из ползваната до момента отчетна система изчерпва своите възможности. Тя спира да удовлетворява потребностите на фирмата, поради ограничения във функционалността и недостатъчно високо технологично равнище.

От друга страна, компанията е в процес на внедряване на автоматизирана складова система, производство на немската фирма „КАСТО“, която ще подобри обслужването на клиентите – по-бързо, по-точно, повече асортимент, и това поражда нуждата от свързване с отчетна система, като най-добрата възможност е ERP софтуер.

До избор на система за управление на бизнеса компанията стига по препоръка на немския им партньор. Сред основните фактори, които взимат под внимание при подбора са функционалност, поддръжка, локализация, разпространеност в България, и разбира се, не на последно място цена на придобиване и цена на притежание за следващите 5 до 10 години. Изборът пада на SAP, а за изпълнител на проекта са избрани „К.И. ТЕХНОЛОДЖИ“.

На практика, целият работен процес в “Ангел Стоилов 96“ гравитира в сферата на доставките, управление на складово стопанство и продажби, която ще бъде изцяло покрита от функциите на ERP платформата. Разбира се, задължителните компоненти счетоводство и управление на дълготрайните активи също се внедряват. Интересна ще бъде и работата по управленските справки във връзка с отношенията с клиенти и доставчици, както и тези, изследващи себестой- ността на услугата „рязане”.

Внедряването на ERP платформата се извършва по предварително съгласувана и утвърдена методология, включваща в себе си наличието на специални екипи и от двете страни. От компанията споделят, че срещат различни трудности по изпълнението на проекта, но това е нормално, като почти всички са в рамките на очакваното и са управлявани така, че да бъдат решавани в срок и в предвидения бюджет.

За “Ангел Стоилов 96“ обаче, най-голямото предизвикателство предстои– интеграцията с подобна складова система, което не е правено досега у нас.

Накратко „КАСТО“ е автоматизирана платформа за управление на складове с разширени функции по рязане и обработка на складираните материали. Тя позволява прецизното запри- хождаване, преместване, и изписване на хиляди (в техния случай повече от 8000) асортимента. Това е много трудна задача, ако се прави по обичайния начин, на ръка, поради големия обем непрекъснато променящата се информация, която трябва да се следи. Освен това, конкретно в този бизнес– търговия с метали, огромната част от стоката пристига в един вид и разфасовка, а се търси от клиентите в съвсем друг вид, което налага и нейното „преработване” според желанието на клиентите. Въпреки, че ERP системата вече е внедрена, връзката с „КАСТО“ все още е в процес на подготовка.

Бележка от редактора

Както можеше да се очаква, 2008г. се оказа доста плодотворна година за компаниите, внедряващи управленски софтуер в България. Основните играчи на пазара осъществиха или поне започнаха доста нови проекти, независимо дали става въпрос за закупуване на приложения за управление на бизнеса от принципно нови клиенти или реализиране на надграждания на функционалността при фирмите, с които са работили досега.

По тази причина решихме в “От опит” да ви представим няколко от “пресните” проекти в тази сфера. Всеки от тях прикова вниманието ни по различен начин: “Ангел Стои- лов 96” правят връзка на SAP с нестандартна система за управление на изпълнителско ниво; “Метекно България” пробват с управление на производството с MS Dynamics NAV; “Хоризонт – Иванов” са пионери в сектора си с избраното решение (поне според фирмата-внедрител); “Корабостроителница Русе” инвестират в мащабна нова версия, променяща изцяло бизнес процесите им.

Общото между всички тях е, че са започнали или завършили своя проект в период, когато вече се говореше за криза. Въпреки това тези компании не се уплашиха направят крачката към оптимизация на бизнес-процесите им.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.