Спазването на изискванията и стандартите за корпоративна социална отговорност (ESG) се възприема като едно от най-неотложните предизвикателства пред корпоративните организации, надминато само от непосредствените опасения за инфлацията и цените, според проучване на консултантската компания Roland Berger.
Повече от 40% от компаниите смятат, че все още не се представят добре по отношение на ESG (околна среда, социална среда, управление), а само 7,6% смятат, че вършат "отлична" работа, показват резултатите, обобщени на базата на анкета сред 158 международни компании.
Проучването подчертава, че решаващите аспекти за изпълняване на ESG стандартите са правилните структури, информирано и ангажирано лидерство, напреднали технологии и култура, в която принципите на ESG са признати и вкоренени.
"Повече от 70% от европейските компании са законово задължени да спазват новата Директива на ЕС за докладване на корпоративната устойчивост", коментира Андреас Стокер, партньор в Roland Berger. По думите му дори бизнеси, които не са задължени, трябва да се ангажират с директивата, например защото статусът им на доставчици косвено ги засяга.
ESG - едно от най-големите предизвикателства пред бизнеса
Общо 23% от респондентите посочват изпълнението на всички изисквания и стандарти на ESG като най-голямото предизвикателство пред тяхната компания през следващите от 3 до 5 години. Само 2 пр.п. повече - 25%, е делът на анкетираните, които посочват инфлацията и повишаването на цените. Общо 19% посочват цифровизацията, а 16% - геополитическите рискове.
Повече от 40% от бизнеса във всички сектори смятат, че представянето им е "слабо" или в най-добрия случай "прилично", а само под 8 на сто казват, че се справят "отлично".
"Много компании са изправени пред организационни предизвикателства, които им пречат да бъдат отлични в трите измерения на ESG", казва Стокър. "Често липсва ясно определена и специална отговорност по темата, ръководството е недостатъчно ангажирано и предоставя неадекватна подкрепа", добавя той.
Предизвикателствата се усложняват, когато не е предвиден конкретен бюджет за ESG дейности и липсват и персонализирани ESG програми за обучение. Това означава, че служителите не са овластени с необходимите умения и знания, за да свършат работата.
ESG не е просто законово изискване, а стратегическо предимство
Експертите на Roland Berger установяват, че почти половината (48%) от анкетираните организации имат ESG сектор, закотвен на ниво борд на директорите. Освен това мениджърите на ESG се отчитат директно на главния изпълнителен директор в 50% от случаите, докато около 15% се отчитат на финансовите или главните директори.
"Тази тенденция управлението на ESG да бъде централизирано и вградено точно на върха на йерархията за вземане на решения показва, че компаниите придават висок стратегически приоритет на своите цели за устойчивост", коментира Стокър. "Това предполага, че компаниите дават приоритет на ESG не само поради правно задължение, но защото виждат осезаеми ползи за своите взаимоотношения с клиентите и за пазарното позициониране", допълва той.
Що се отнася до онези 7,5% компании, които - по тяхна преценка, превъзхождат останалите, много повече от тях (89% в сравнение със 76% от "изоставащите") имат специална организационна структура за ESG. Този подход насочва към проактивна политика за вграждане на ESG в ДНК на организацията.
Същите компании имат и бюджет за ESG дейности, а мениджърите за ESG докладват директно на главния изпълнителен директор. И двата фактора доказват високия стратегически приоритет, който тези компании дават на ESG.
Освен това, в тези компании се провеждат обучения на персонала по въпроси, свързани с ESG, и по този начин се повишава осведомеността и разбирането на проблемите на ESG в цялата организация. Такъв ангажимент имат 56% сред останалите компании.
Зелените технологии и кръговата икономика са в основата на зеления преход, възприет от Европейския съюз като стратегия за трансформиране на икономиката в отговор на климатичните промени и като инструмент за подобряване на ресурсната ефективност. На конференцията "Зелена трансформация: Кръгова икономика и устойчиво развитие - хора, материали бизнес модели" ще научите повече за добрите практики за внедряване на устойчивост в бизнеса и администрацията. Повече за събитието можете да научите на сайта му!