Отношението към пропуските в автобиографиите изглежда сякаш се променя. Докато някога кариерните паузи бяха смятани за сериозен червен флаг за кандидатите за работа, днес все повече хора говорят открито и безрезервно за почивката от работата.
За много от работодателите обаче кариерната пауза все още е знак да останат нащрек и да отблъснат такива кандидати.
Проучване на LinkedIn от 2022 г. сред 23 000 глобални работници показва, че близо две трети от респондентите са посочили, че са направили някаква почивка в кариерата, пише Harvard Business Review. LinkedIn публикува тези данни от проучването, като същевременно въведе нова функция "Прекъсвания в кариерата", позволяваща на потребителите да покажат опит извън работата и умения, придобити по време на професионална пауза.
Има редица причини зад тази културна промяна. Първо, по време на пандемията станахме свидетели на безпрецедентен скок на безработицата. Много фирми освобождаваха работна сила, за да се справят с внезапния спад в търсенето, а някои служители трябваше бързо да се преквалифицират на болногледачи заради прекъсванията в предоставянето на здравни грижи или на учители на децата си заради смущенията в училищното образование.
Второ, проучванията на нагласите на представителите на поколението Z показват по-малко негативна, може би дори положителна, гледна точка за паузата в кариерата. Като съставя почти една трета от текущата глобална работна сила, поколението Z ще представлява най-голямото представителство на работната сила до 2035 г. Логично е, че ако разликите между поколенията обясняват по-голямата отвореност към по-малко традиционните кариерни пътища, този ефект само ще се засили.
Трето, откритостта относно споделянето за прекъсвания в кариерата в социалните медийни платформи се превърна в масово явление. Като се започне от професионални съобщения, целящи привличане на нови предложения за работа, та се стигне до множество емоционални постове, днешните професионалисти изглеждат готови да споделят своя опит по начини, които изглеждат невъобразими в недалечното минало.
С всичко това е изкушаващо да се заключи, че кариерната пауза е притеснение от миналото, но това пренебрегва някои важни данни за поведението на работодателите при наемане.
Въздействието на пропуска в автобиографията върху наемането
За да разбере стигмата около пропуските в автобиографиите, ResumeGo провежда полеви експеримент през 2019 г. Изследователите са създали няколко фиктивни кандидати с различни пропуски в автобиографиите за повече от 36 000 свободни работни места. Резултатът е, че процентът на обратни повиквания на кандидатите без пропуски в автобиографиите е по-висок в сравнение с другите кандидати. Разликата е особено голяма при кандидатите с пауза над 3 години.
Контекстът има значение и въпреки че посочването на причини за паузите в работата не възстановява напълно наказанието за пропуските, то осигурява известно затихване, в зависимост от причината. Обратното повикване се увеличава значително, когато кариерната пауза е заради обучение. По-малко се толерират здравословни и семейни проблеми.
За да се види доколко (не) са се променили нагласите през последните години, е проведена анкета сред повече от 400 мениджъри в LinkedIn през есента на 2023 г. Техните отговори предоставят някои допълнителни причини да сме скептични, че има наистина значима промяна: 61% от респондентите все още смятат пропуските в автобиографиите за отрицателен знак. Обосновката - това може да е признак за ненадеждност на потенциалния служител (29% от анкетираните), за проблеми с мотивацията (27%), да доведе до загуба на умения (19%).
Има и различия между половете в начина, по който хората гледат на пропуските в автобиографиите. Около 60% мъже и жени отговарят, че пропуските в резюмето са отрицателни сигнали. От 40%, които не го смятат за отрицателен знак, 10% от мъжете смятат, че пропуските в резюмето са положителен сигнал, а 30% смятат, че няма въздействие. За жените само 4% смятат, че пропуските в CV-то са положителен сигнал.
Въздействието на кариерната пауза върху заплащането
Ненаемането е само един от начините пропуските в автобиографията да навредят на перспективите за работа. Доколко обаче кариерна пауза може да повлияе заплащането?
Данни, събрани за мениджъри, които са си сменили работата в периода 2004-2001 г., в който беше и Голямата рецесия, са идентифицирани онези, които имат работна пауза. В допълнение към отчитането на глобалния шок в заетостта, данните позволяват фокус върху ефекта от паузата в автобиографиите в момента, в който търсещите работа са най-уязвими: при смяна на компания.
Подобно на по-горе цитираните резултати - за обратните повиквания, се вижда общ отрицателен ефект при кариерна пауза и при други фактори. Първо, пропуските в резюмето имат измеримо отрицателно въздействие върху компенсацията. Данните сочат, че при смяна на работа кандидатите с пропуски в автобиографията получават 14% увеличение на заплатата спрямо предходната им, но тези без пропуски получават 22% увеличение.
Отрицателното въздействие на кариерните паузи се натрупва върху по-младите ръководители. Повечето висши ръководители имат по-дълга и по-богата трудова история. Тези, които са на по-ранен етап от кариерата си, са по-малко доказани, заради което негативният сигнал от професионални паузи е по-влиятелен за тях.
Въздействието зависи и от наемащата фирма. При големите фирми отрицателните ефекти от кариерна пауза може да са по-големи в сравнение с малките фирми. По-малките компании нямат същия достъп до пазарите на труда като големите, което изисква от тях да смекчат дискриминацията.
Кариерните паузи засягат по различен начин мъжете и жените. Данните сочат 9% наказание в заплащането за тези с пропуски в автобиографията при преместване на нова работа или при пауза и оставане в същата фирма. За мъжете отрицателен ефект може да има само при смяна на работата и то в значително по-смекчен вариант, но не и при връщане след пауза при същия работодател.
Чрез внимателно изучаване на данните нещо по-нюансирано и обосновано излиза на фокус. Не че пропуските в автобиографиите са смъртна присъда в кариерата, нито че са без значение за резултатите от кариерата. Обстоятелствата имат значение и степента, до която подобни пропуски могат да бъдат обяснени, може в някои случаи да смекчи отрицателните ефекти, но не напълно.
Като цяло пропуските в резюмето вредят на компенсацията, обаче не всички лица, които сменят работата си, са засегнати по един и същи начин. Тези с по-дълги, по-богати демонстрации на способностите си - т.е. с по-дълъг работен опит, рискуват по-малко, докато тези, които тепърва градят кариера, са по-уязвими.
По-големите компании, които се управляват от по-традиционни насоки за наемане, са по-малко склонни да се отклонят от традиционните тълкувания на пропуските в кариерата. И накрая, въздействието на пропуските в кариерата може да повлияе различно на мъжете и жените.
Работодателите търсят добри кандидати, но без да знаят подробностите от историята на дадено лице, те разчитат на сигнали за качество, за да правят залози кой ще излезе качествен служител и ще се приспособи бързо към организацията. Дори и най-подробната автобиография няма да разкрие цялата история, затова мениджърите по наемане на персонал полагат максимални усилия да вземат решения въз основа на наличната информация.
Как да отключим човешкия потенциал в условията на бурни технологични промени? Как да автоматизираме процеси по управлението на човешките ресурси с помощта на AI базирани инструменти и други съвременни технологии? Как да привлечем вниманието на младите кадри, представители на поколенията Z и Alpha? Всичко това и още можете да научите на обучението "HR Masterclass: Бъдещето на HR мениджмънта", което ще се проведе на 24 април 2025 г. в Пловдив. Вижте повече на сайта на събитието!