Как изходящите връзки влияят на класирането на сайта в търсачките?

Как изходящите връзки влияят на класирането на сайта в търсачките?

Автор: Netpeak

Изграждането на силни мрежи от беклинкове и вътрешни връзки са доказано важни фактори за класирането на един сайт - това го знае всеки SEO специалист. Често обаче пренебрегваме и дори целенасочено избягваме един друг вид връзки - изходящите. Защо наблюдаваме такава тенденция?

Съществува мнение, че с използването на изходящи връзки е по-вероятно да си навредим, отколкото да подобрим позициите си в търсачката, защото придаваме тежест на външен сайт, като "губим" от своята. И тук идва въпросът, който ще разгледаме по-надолу:

Вредни ли са изходящите връзки наистина или са пропусната възможност да подобрим класирането на сайта?

Какво представляват изходящите връзки?

Връзките могат да бъдат вътрешни и външни, като външните биват два вида - входящи и изходящи.

Вътрешни връзки - връзки от една страница на сайт към друга страница на същия сайт. Този тип връзки правят няколко неща: разпределят вътрешната тежест на страниците, улесняват потребителите в навигацията в сайта, помагат на ботовете да разберат структурата на сайта и да го обходят.

Външни връзки - връзки от страница на един сайт към страница на друг сайт.

Видовете външни връзки са:

Входящи връзки /Беклинкове/ - връзки, водещи от външен уебсайт към нашия. Когато външен сайт препрати към нашия, той показва, че ни има доверие и смята съдържанието ни за качествено и полезно. Такъв сигнал получават и търсачките, особено ако беклинковете ни идват от авторитетни сайтове, което ни бута по-високо на страницата с резултати;

Изходящи връзки - връзки, водещи от нашия към външен уебсайт. Те играят ролята на допълнителен източник на информация за нашите потребители.

Как влияят изходящите връзки на сайта ни?

След като вече знаем какво представляват изходящите връзки, нека да разгледаме няколко причини, поради които те не само не вредят, а могат да бъдат полезни за класирането на нашия сайт.

Подобряват потребителското изживяване

Изходящите връзки са идеален начин да предоставим допълнителна информация и контекст по дадена тема, която не е изчерпателно разгледана на нашия сайт. Давайки стойностна и цялостна информация, макар и с помощта на външни източници, ние несъмнено ще подобрим потребителското изживяване. Така даваме възможност на потребителите да придобият по-пълна представа и разбиране по разглежданата тема.

Без да се налага те сами да продължават търсенето си, ние наготово предоставяме на потребителите полезни и интересни източници на информация, като им спестяваме ценно време и усилия. Това може да доведе до по-висока ангажираност, по-дълъг престой и по-ниска степен на отпадане - важни фактори, които търсачките взимат предвид при класирането.

Изграждат надеждност и доверие

Друга причина да не се страхуваме от изходящите връзки е, че те могат да ни помогнат за изграждането на надеждност и доверие сред потребителите. В днешно време сме засипани от огромно количество необятна информация, което прави отсяването на истината от измислиците все по-трудно. Чрез връзки към висококачествени сайтове ние показваме, че съдържанието на нашия сайт е достоверно и проверено.

Авторитетните източници, към които препращаме, са доказателство, че може да ни се има доверие. Освен това, виждайки връзки, водещи извън нашия сайт, потребителите разбират, че най-висшата ни цел е да им дадем това, което търсят, дори и то да не е при нас. След като по този начин успеем да им дадем стойност, можем да бъдем сигурни, че ще се връщат за още и още.

Демонстрираме експертни знания

Използването на изходящи връзки към висококачествени и авторитетни сайтове показва, че могат да ни се доверят не само потребителите, но и търсачките. Даваме им сигнал, че имаме експертни познания в своята област и същевременно им помагаме да разберат същината и качеството на съдържанието ни.

Публикуването на собствено съдържание, допълнено с релевантни връзки, показва, че познаваме нуждите на потребителите и сме ценен източник на информация. Търсачките оценяват това и от своя страна могат да ни наградят с подобрена видимост и класиране на по-горни позиции.

Добри практики при оптимизацията на изходящи връзки

Използвайте изходящи връзки само към релевантни и авторитетни сайтове

Първата и най-важна стъпка в оптимизацията на изходящите връзки е да се уверим, че те водят към релевантни и авторитетни сайтове. Търсачките използват качеството и релевантността на сайта, към който препращаме, като сигнал за качеството и релевантността и на нашия сайт. Затова е от съществено значение да сме сигурни в качеството и авторитета на източниците на информация, към които препращаме потребителите си.

Препращането към случайни, нерелевантни или спам сайтове може сериозно да навреди на потребителското изживяване и класирането ни. Когато използваме изходящи връзки, е важно да го правим естествено и винаги да поставяме потребителите на първо място, като се стараем да им даваме максимална стойност.

Внимавайте с броя на изходящите връзки

Въпреки че изходящите връзки могат да бъдат ценно допълнение към нашия сайт, е важно да не прекаляваме с това колко ги използваме. Тяхната роля е да бъдат допълнителен, а не основен източник на информация.

На първо място трябва да се уверим, че съдържанието ни е достоверно и уникално и дава стойност. Какво впечатление ще направи един текст, ако всяка втора дума препраща към външен източник? Ще изглежда неестествено, оспамено и недостоверно - точно обратното на това, което искаме да постигнем. Днес, преди да публикуваме дадено съдържание, трябва първо да се поставим на мястото на потребителя и да се уверим, че то е полезно и дава търсената стойност.

Използвайте rel="nofollow"

Ако все пак се притеснявате да не придадете прекалено много тежест на външни сайтове, можете да използвате атрибута rel="nofollow" при този тип връзки. Той казва на търсачките да не следват връзката към външния сайт и, следователно, да не му прехвърлят никаква тежест. По този начин отново ще дадете по-добро изживяване и по-пълна информация на потребителите си, но ще бъдете спокойни, че сте запазили тежестта на страниците на сайта си.

Редовно следете и анализирайте изходящите връзки

Вече сте изградили добра мрежа от изходящи връзки? Страхотно! Но процесът не завършва тук... Следващата стъпка е редовно да анализирате и да следите страниците, към които водите. С времето сайтовете се променят - понякога частично, понякога изцяло. Един и същ домейн може да има дълга история от метаморфози, минавайки през различни тематики. Така че е напълно възможно новото съдържание на сайт, към който препращаме, да е вече нерелевантно за нас и да влоши потребителското изживяване и сигналите към търсачката. Затова трябва периодично да проверяваме дали качеството и авторитетът на външните ни източници не са се понижили.

В заключение - вредят ли изходящите връзки на класирането? Ще отговорим по любимия си начин - зависи. Ако следваме добрите практики, изходящите връзки несъмнено могат да бъдат ценен инструмент в борбата за горните позиции на страницата с резултати. Те могат да подобрят потребителското изживяване на сайта ни и да покажат и на потребителите, и на търсачките, че сме достоверен и експертен източник на информация.

Трябва само да следваме няколко лесни стъпки - да избираме релевантни и авторитетни източници, към които да препращаме, да ги интегрираме естествено в съдържанието си, и да не забравяме редовно да ги анализираме след това. Така ще си осигурим всички потенциални позитиви, които изходящите връзки могат да ни донесат.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.