До 1,5 млн. лв. могат да получат малки и средни предприятия за изпълнение на мерки за енергийна ефективност

business-ideas-305

„Мое обещание беше да обърнем специално внимание на Северозападния регион и да работим приоритетно за насърчаване на икономическото му развитие. Основният ни механизъм за това е ОП „Иновации и конкурентоспособност“ и неслучайно всяка информационна кампания започва оттук.“ Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски в гр. Враца, където днес се провежда първият от поредица информационни дни за представяне на процедура „Енергийна ефективност“ по оперативната програма. Процедурата е насочена към малки и средни предприятия и цели постигането на устойчив растеж и повишена конкурентоспособност на икономиката ни чрез интелигентно и ефективно използване на производствени ресурси и енергия. Предвиденият размер на безвъзмездната финансова помощ е 176 024 700 лв., като одобрените проекти ще могат да ползват между 50 хил. и 1,5 млн. лв., а делът на финансиране по процедурата ще варира от 35% до 90% от стойността на проекта.

„Бизнесът от Северозападна България става все по-активен по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК) и фактор за това е допълнителният брой точки за проекти от региона, който успяхме да договорим с ЕК“, посочи министър Лукарски. По негови думи първите положителни резултати от тези усилия са налице – отбелязва се осезаемо увеличение в дела на проектите от Северозападна България спрямо всички проекти по първите три процедури на ОПИК.

По приключилата вече процедура за внедряване на иновации в предприятията са подадени 166 проектни предложения от предприятия, които заявяват място на проекта в Северозападния район. По процедурата за разработване на иновации в стартиращи предприятия такива са 363 проектни предложения, а за подобряване на производствения капацитет в малките и средните предприятия, която е вече в процес на изпълнение, са сключени договори с 61 предприятия с проекти от региона.

„Освен по-високата активност, трябва да отбележа, че качеството не само на одобрените, но и на подадените проекти беше изключително високо. Надявам се тяхното изпълнение да има реален принос към местната икономика, а местният бизнес да се включи с повече проекти и по настоящата процедура за енергийна ефективност“, допълни Лукарски.

По процедура „Енергийна ефективност“ допустими са МСП с три приключили финансови години. Кандидатите трябва да развиват своята основна икономическа дейност в един от следните сектори: „Добивна промишленост“, „Преработваща промишленост“, „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“, „Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“ или „Строителство“, като секторите са избирани от гледна точка на тяхната енергийна интензивност в тясно сътрудничество с Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР). За да са допустими, проектите трябва да се основават на препоръки от извършен енергиен одит по образец. Контролът относно качеството на изготвените енергийни одити ще бъде извършван от АУЕР. Процедурата е структурирана в два елемента – Елемент А „Инвестиции“ и Елемент Б „Услуги,“ като Елемент А е задължителен.

Всяка от планираните инвестиции следва да е с потвърден ефект енергийни спестявания от минимум 5% за съответната мярка съгласно енергийния одит. Продължителността на всеки проект е до 18 месеца. Приоритет ще бъде даден на проекти, които се изпълняват в сектори, характеризиращи се с висока енергийна интензивност (химическа промишленост; производство на стомана; производство на цимент, керамика, стъкло и вар; производство на цветни метали, производство на хартия).

 

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.