С 250 млн. лв. ще бъдат подкрепени микро, малки и средни предриятия, включително и стартиращи предприятия, в областите Перник, Кюстендил и Стара Загора и още 10 прилежащи към въглищните региони общини в процеса на преход към климатична неутралност.
За целта Управляващият орган на Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 г. в Министерството на регионалното развитие и благоустройството стартира процедура за кандидатстване за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ чрез подбор на проектни предложения "Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход" по Приоритет 4 "Справедлив преход" на Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 г., с финансовата подкрепа на Фонда за справедлив преход (ФСП) и национално съфинансиране.
Минималният размер на безвъзмездното финансиране е 50 000 лв. за едно проектно предложение, съобщават от пресслужбата на регионалното министерство. Максималният размер на безвъзмездното финансиране за едно проектно предложение за микро и малки предприятия е до 500 000 лв., а за средни предприятия е до 1 000 000 лв. и в съответствие с приложимия режим на минимална/държавна помощ.
Кандидатите могат да подават проектни предложения самостоятелно или в партньорство, допълва се в приложението.
Мярката цели да подпомогне плавния преход към чисти технологии и широко използване на ВЕИ, както и създаването на нови устойчиви работни места, адекватна и ефективна подкрепа на местната икономика чрез дейности и инвестиции, идентифицирани в одобрените Териториални планове за справедлив преход на областите Перник, Кюстендил и Стара Загора, заедно с 10 прилежащи общини - Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.
Фирмите ще могат да ползват средствата за преструктуриране, диверсификация, техническа модернизация и повишаване на производителността. Изпълнението на предвидените мерки ще допринесе за диверсифицирането на местната икономика и повишаване на инвестиционния интерес към нея.
Сред очакваните резултати са увеличаване броя на иновативните предприятия, създаване на нови работни места, както и внедряване на модели на кръговата икономика.
По процедурата са допустими за финансиране различни по вид дейности. Сред тях са подкрепа за производствени инвестиции в съществуващи и стартиращи предприятия за преход към чисти технологии с фокус върху създаването на работни места, ресурси и продукти, основани на кръговата икономика, широко използване на възобновяеми енергийни източници и изграждане на капацитет за повишаване на квалификация на работната сила.
Ще се финансират и строително-монтажни работи, свързани с инвестиции за диверсификация на малки и средни предприятия, както и насърчаване на предприемачеството и подкрепа на стартиращи предприятия, включително чрез техническа помощ за консултантски услуги на предприемачи - правни, административни, маркетингови, за бизнес планиране, финансови, за продуктов дизайн и др.
Предприятията ще могат да кандидатстват и за предоставяне на специализирани обучения в областта на икономическите дейности, за които е заявена подкрепа по процедурата, както и за изграждане и развитие на партньорства и насърчаване трансфера на знания и умения, подкрепа на дейности за промотиране и разширяване дейността.
Крайният срок за подаване на проектни предложения по процедурата е 15 май 2025 г., посочват от ведомството.