Инвестиционни сделки за над 800 млн. eвро се очакват през 2017

investment

Инвестиционни сделки за над 800 млн. евро се очаква да бъдат приключени през 2017 г., показва прогнозата на консултантската компания за бизнес имоти Forton, стратегически партньор на Cushman&Wakefield за България и Македония.

Очакванията са базирани на силното първо полугодие и нарастващия интерес от чужди инвеститори към пазара на бизнес имоти в България. През първите шест месеца на 2017 в страната бяха сключени сделки с доходоносни активи на обща стойност над 360 млн. евро. Това е над три пъти повече от обема на този пазар за същия период на 2016.

В основната си част този ръст се дължи на сделките с търговски центрове, които формират близо 80% от инвестиционния пазар през полугодието. Сред по-големите продажби бяха тази на Serdika Center на NEPI, както и сделките за Galleria Burgas и Galleria Stara Zagora с MAS Real Estate. В останалите сегменти по-значими сделки бяха продажбата на Телефонната палата с посредничеството на Cushman & Wakefield Forton, на историческа офис сграда в центъра на София, както и тази на „Интерхотел България“ в Бургас.

„Макар че през последните месеци пазарът бе движен основно от търговските площи, очакванията ни са да регистрираме големи придобивания и в други сегменти, като офис площи и хотели. Добър знак е и високият дял на чуждите инвеститори при тези придобивания, което говори за увеличаващо се доверие към пазара и България като цяло“, коментира Явор Костов, мениджър „Капиталови пазари“ в Cushman & Wakefield Forton.

„В момента не само расте интересът за придобивания, но се променя и профилът на инвеститорите. От сделки за подценени активи в предходните години, сега сме на етап, когато се търсят първокласни имоти в условията на умерен риск и намаляваща доходност и вървим към момента, когато страната ни ще влезе в полезрението на консервативните инвеститори“, коментира Михаела Лашова, изпълнителен директор на Cushman & Wakefield Forton.

Висока наемна активност на пазара на офис площи характеризираше първата половина на 2017, като общо за периода бяха сключени и подновени договори за общо 85 600 кв. м. В сравнение със същия период на 2016 ръстът е 55% в резултат на няколко еднократни големи сделки и предоговаряния. Нетно усвоените площи нарастват с 18% в сравнение с първото полугодие на 2016.

Пазарът остава движен от IT и BPO компании, които генерират около 70% от търсенето на първокласни площи. Като най-голяма сделка за периода, а и за цялата година, се очертава тази на Progress (ex-Telerik), които подписаха договор за 10 800 кв. м в Grafix Business Center с посредничеството на Cushman & Wakefield Forton. С този договор почти цялата сграда е отдадена под наем още преди очакваното си завършване през 2018.

„Пазарът е много динамичен и за поредна година сме в ситуация сгради в строеж да са почти изцяло отдадени под наем преди разрешение за ползване. Това подкрепя лек ръст на наемните нива и задържа дела на свободните площи под 9.5%, но в близките години очакваме плавен ръст на незаетите площи“, обобщи Станимира Пашова, мениджър „Офис площи“ в Cushman & Wakefield Forton.

Най-значимият проект, получил разрешение за ползване през второто тримесечие на 2017, бе Millennium Center. Сградата с отдаваема офис площ от 23 200 кв. м бе въведена в експлоатация с над 50% заетост. По данни на Cushman & Wakefield Forton тази година се очаква да бъдат въведени в експлоатация 134 000 кв. м офиси, а тези в строеж към полугодието са 360 000 кв. м. През последните месеци бе регистриран лек ръст на офертните наеми в първокласния сегмент, като те нараснаха с 4% до 13.5 евро/кв. м.

Строителната активност на пазара на индустриални имоти нараства в отговор на ръста в редица свързани с него сектори, като различни производства, логистиката, търговията на дребно. Към средата на 2017 в строеж около София са над 180 000 кв. м складови и производствени площи, по-голямата част от тях - за собствени нужди или строителство по поръчка (built-to-suit).

Най-голямата инвестиция за периода е базата на датската компания JYSK, която официално обяви старт на строителството на логистичния си център в „Индустриална зона Божурище“. В района на Пловдив също предстоят нови инвестиции в логистични площи с разширението на базата на Kaufland, докато в страната са активни основно компании от леката промишленост и производството на авточасти.

“Интересът за изнасяне на производства в страната остава висок, както и този за разрастване на вече работещи на пазара компании. Положителен знак е, че дружества, които са на нашия пазар от години, планират нови разширения на площите си“, обобщи Владимир Гюрджиев, мениджър „Индустриални имоти и развитие на парцели“ в Cushman & Wakefield Forton.

Инвестициите в площи под наем също напредват, като за момента те са около 12% от площите в строеж около София, но се очакват и нови проекти. Този сегмент от пазара привлича интерес и за инвестиционни придобивания, като запитванията са за модерни площи с дългосрочни наемни договори, основно в района на София и Пловдив.

Делът на свободните площи остава под 2%, като слабото предлагане на клас А площи ограничава активността на наемния пазар. За второто тримесечие регистрираните по-големи сделки са за общо 9 400 кв. м. От тях 6 630 кв. м са отдадените площи в Transcapital Logistic Center за нуждите на голяма търговска верига.
За момента наемните нива в София остават стабилни на 4.2 евро/кв. м за първокласни площ след лекия ръст през миналата година.

Плавно покачване на наемните нива беляза първата половина на 2017 на пазара на търговски площи в София. Средната цена на магазин от 100 кв. м на местата с висок трафик в столичните молове вече достига 31 евро/кв. м.
Промяната е продиктувана от растящото потребление и активното търсене на площи за разрастване в сегмента на облеклата и обувките, спортните стоки, здравословните продукти. Търговците в сегмента на обзавеждането за дома също са в процес на разширение. Предлагането остава без промяна и общата наличност на площи в търговски центрове в страната е 738 500 кв. м.

„При липсата на нови проекти с близък хоризонт на завършване пазарът е фокусиран върху вече работещите търговски центрове, които са в процес на подобрение на миксовете си от наематели. Интересът към централните търговски улици също е висок, но там слабото предлагане на по-големи площи под наем ограничава възможностите за сделки“, коментира Росен Генев, мениджър „Търговски площи“ в Cushman & Wakefield Forton.

Като цяло заетостта в столичните търговски центрове остава над 90%, макар и част от освободените от Carrefour и Piccadilly помещения все още да са без наематели. Замяната им с нови наематели обаче е вече в ход, като през второто тримесечие Billa зае освободения супермаркет на Piccadilly в Serdika Center.
Наличието на добре работещи проекти с висока заетост и силен микс от наематели в комбинация с постепенното възстановяването на този сегмент от пазара е и в основата на засиления инвестиционен интерес към сегмента на търговските площи.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.