Предстоят серия дебати „ОСП след 2020 – Изборът на България“

BCAP-18-May-2017-1

За първи път след приемането ни в ЕС, българските земеделски производители ще имат реалната възможност да бъдат чути не само у нас, но и в чужбина, в рамките на обсъжданията на Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСП) през следващия програмен период. Те ще могат да сравнят своите нужди и приоритети с тези на своите колеги от други държави-членки. Трибуна за това ще бъдат серия от дебати, които ще се проведат в различни региони на България през 2017 и 2018 г. и ще протекат под мотото „ОСП след 2020 – Изборът на България“. Списание Enterprise e медиен партньор на събитията. 

Две от най-професионалните нестопански организации в агросектора, доказали своята експертиза, изготвяйки едни от малкото обективни политически и пазарни анализи, обединяват своите усилия, знания и опит в организацията на тези дебати. Институт за агростратегии и иновации и ИнтелиАгро са поканили в България експерти с международен опит, които ще споделят с българските фермери до къде са стигнали обсъжданията и какви са основните предложения за промени в най-скъпата европейска политика. Основната цел на организаторите е преди всичко да покажат, че диалогът и професионалният подход дават добри резултати. Да вземат участие в дебатите са поканени всички браншови организации от агросектора у нас, както и всички земеделски производители и заинтересовани страни в процеса на развитието на селското стопанство и селските райони. Така всеки ще има възможността да бъде информиран и в крайна сметка да си отговори на въпроса „Какво искам аз от ОСП след 2020 г.?“

Първият от серията дебати ще се проведе на 18 май 2017 г. в гр.Пловдив. Очакват се гости от Холандия, Естония, Хърватия, Италия, Австрия и Румъния, както и представители на Европейската комисия и на най-голямата европейска земеделска организация – Copa-Cogeca.

ОСП поглъща и разпределя огромен ресурс, влияе на производствените и пазарните тенденции, както и косвено на всички политики, които провежда Европейският съюз. Ето защо е от особена важност следващите реформи да убедят широката общественост, че тази политика е максимално ефективна. В момента хората не вярват, че парите, които дават на фермерите, чрез своите данъци, се използват оптимално за опазване компонентите на околната среда, осигуряване на перспективи за населението в селските райони и хранителната сигурност. Поради тези причини организаторите очакват тези дебати да отговорят на много въпроси, да генерират добри идеи, да обединят сектора и да бъдат в основата на първите български документи с конкретни предложения за ОСП след 2020 г.

Предстоящите промени в Общата селскостопанска политика са важни за България не само от демографска и икономическа гледна точка, но и от стратегическа. Ако в Брюксел се постигне политически консенсус и Многогодишната финансова рамка на ЕС бъде одобрена със срок 5 или 5+5 години, то резултатът от бъдещите изменения в мерките и схемите за подпомагане в сектор Земеделие ще се запази за един доста дълъг период от време. Това обаче е доста притеснително, не само за общия бюджет, но и за бъдещето на ЕС като цяло, с оглед напускането на Съюза на един от нетните му донори и то в разгара на дебатите. Като прибавим и несигурната политическа и икономическа обстановка, много трудно ще може да се прецени какъв ще бъде ефектът от промените не само за България, но и за европейското земеделие. Ето защо е изключително важно страната ни да има позиция по отношение на своите приоритети и целите, които иска да постигне в агросектора.

„Това, от което има нужда агросекторът у нас е информация и диалог. Без диалог няма как да имаме конструктивни предложения и решения за развитие. Важно е също така, когато дефинира приоритетите си, страната ни да намери съмишленици в лицето на други държави-членки, за да има успех. Защото сега е времето да се вземат решения, които ще повлияят земеделието на Европа в дългосрочен план“. Това заяви председателят на Институт за агростратегии и иновации, Светлана Боянова и допълни: „Несъмнено ще трябва да се направят компромиси, важното е обаче да осъзнаем, че макар и да сме малки, мнението ни има значение.“

Ето защо Институт за агростратегии и иновации и ИнтелиАгро са поканили всички браншови организации да се включат в серия от дебати, посветени на бъдещето на Общата селскостопанска политика на ЕС след 2020 г. Целта е агробизнесът в България, който е част от агросектора на ЕС да се информира и да сравни своите приоритети с тези на своите колеги от ЕС, да видят с кои от тях могат да намерят допирни точки, да почерпят и споделят идеи и да разберат, че и техният глас е важен. Информация за дебатите в развитие може да се намери в спициалноразработения сайт на адрес www.bcap.bg

 

Споделете:

Сходни статии

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.