Министерство на земеделието и храните отчита повишаване на интереса към биологичното производство в страната. Това стана ясно по време на работна среща на заместник-министъра на земеделието и храните д-р Лозана Василева и представители на биологичния сектор.
Към момента регистрираните биологични производители са 4961. През 2023 г. броят на операторите бележи ръст спрямо предходните 2 години, като в края на 2022 г. в електронния регистър са включени 4863 оператора, съобщават от пресслужбата на Министерството на земеделието и храните.
Запазва се тригодишната тенденция в увеличаване на площите в система на контрол. Към края на 2023 г. сертифицираната земя в страната е 147 798, ха или приблизително 2,94% от общата използвана площ. Ръстът спрямо 2021 г. е 71%, когато площта в система на контрол е 86 310 ха. Групите култури с най-голям ръст са зърнено-житните (48%), зърнено-бобовите, протеиновите (17%) и фуражните култури (39%).
В сектора на плодовете биологичните насаждения от круши и сливи бележат ръст от, съответно, 5% и 6% през 2023 г., докато площите с ябълки са се увеличили с 15% спрямо предходната 2022 г. През изминалата 2023 г. се отчита увеличение с 59% на биологичните площи, заети с пресни зеленчуци, в сравнение с 2022 г.
През 2023 г. площите с домати и тяхното производство са се увеличили с почти 20% спрямо предходната година. Ръстът на площите при пипера спрямо 2022 г. е 10%, докато добивът се е повишил с почти 250%. Половината от количеството е произведено в отопляеми оранжерии.
След края на първото полугодие на настоящата година в електронния регистър са включени малко над 231 хил. биологични пчелни семейства. Броят на пчелните семейства през в края на 2023 г. е с около 20 хил. повече спрямо края на 2022 г.
Общият брой на говедата и биволите в система на контрол през 2024 г. се увеличава със 119% спрямо 2022 г. и 179% спрямо 2019 г. В края на предходната година в електронния регистър са въведени 30 494 броя говеда.
По данни на МЗХ, в рамките на Кампания 2024 по различните интервенции, биологичните оператори са се увеличили с 26% , в сравнение с Кампания 2023. Тази година техният брой е 3567, докато миналата са били 2832. Отчита се засилен интерес по екосхемата "Биологично животновъдство", по която са подадени 339 заявления за подпомагане, като в кампания 2023 те са били 111.
По интервенцията за преминаване към биологично пчеларство също има голям ръст при заявяването на броя пчелни семейства - приблизително 89% повече (24 182 бр.) спрямо предходната година (12 783 бр.).
Сред дискутираните теми бяха мерките за развитието на бранша. Заместник-министър Василева подчерта, че за разлика от предходния програмен период, където се даваше само приоритет на биологичните производители, сега за тях се предвиждат отделни целеви приеми. "Освен това се запазва допълнителното предимство на биологичните оператори при кандидатстването по инвестиционните проекти от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. (СПРЗСР), както и по интервенциите за млади фермери и малки стопанства", допълни Лозана Василева.
Тя подчерта важността на информационните кампании и обяви, че през месец септември предстоят съвместни обучения на МЗХ с Национална служба съвети в земеделието на територията на страната. Целта е запознаване на ползите от този вид производство и неговата добавена стойност, както за производителите, така и за опазване на околната среда. "Фермерите ще могат да се запознаят в детайл с изискванията, документите и практическите въпроси по прилагането на интервенциите", уточни заместник-министърът.
Д-р Василева съобщи още, че през месец септември ще се проведе и иницативата седмица на биологичното производство. Кампанията се провежда на европейско ниво и страната ни ще се включи за поредна година. "Планираме различни мероприятия, които имат за цел да популяризират биологичното земеделие сред широката общественост, да се повишат потребителското доверие към биологичните продукти, както и да се разшири обхватът на цялата хранителна верига", отбеляза тя.
По време на срещата екипът на МЗХ увери бранша, че работи активно за промяна на нормативната уредба, с която ще се позволи в случаи на непреодолима сила и/или извънредни обстоятелства стопаните да получават и компенсаторни плащания, и средства по интервенциите. Това се предвижда с предприетите действия по Второто изменение на Стратегическия план, както и на Наредба № 9 от 26 юни 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите "Биологично растениевъдство" и "Биологично пчеларство".