Собствениците на "Българската телекомуникационна компания" са наели съветник, който да намери нови инвеститори за най-голямата телекомуникационна компания в страната. Акционерите на Vivacom, с което име е известна компанията, работят с Lazard Ltd. по този процес, заяви предприемачът Спас Русев в интервю за Bloomberg.
Русев е най-големият инвеститор във Vivacom с дял от около 46%, пише investor.bg.
Продажбата на оператора може да генерира най-малко 1 млрд. евро (1,1 млрд. долара), твърди медията, като се позовава на запознати източници. Vivacom е изпратила предварителна информация до потенциални купувачи, поясняват те, като са поискали да не бъдат идентифицирани, защото информацията е частна.
Едва преди месец главният изпълнителен директор на компанията Атанас Добрев коментира спекулациите, че Vivacom ще смени собственика си, заявявайки, че „в момента компанията не говори с потенциални инвеститори”. По думите му евентуална продажба или смяна на собственика не би повлияла на бизнеса, а потенциалният интерес показва доброто му развитие.
Потенциална сделка би увеличила още повече оценените на почти 15 млрд. долара сливания в Източна Европа, обявени през тази година, показват данни на Bloomberg. През миналата година BC Partners се договори да придобие контрол на United Group BV, медийна и телекомуникационна компания в Югоизточна Европа, от KKR & Co. Тази сделка оценява компанията на около 2,6 милиарда евро, заяви тогава източник, запознат с продажбата.
Продажбата на Vivacom би могла да привлече интерес както от частни инвестиционни компании, така и от други телекомуникационни компании. Представител на Vivacom отказа да коментира темата, а от Bloomberg не са се свързали веднага с представител на Lazard. Специализираното в новини за сделки издание TMT Finance съобщи за потенциалната продажба по-рано, позовавайки се на неидентифицирани източници.
БТК е най-големият по приходи оператор в страната и е лидер във фиксираната телефония и интернет. Общите приходи на Vivacom за 2018 г. Достигат 948 млн. лева, или с 6,6% повече спрямо година по-рано, благодарение на постоянния ръст на приходите от мобилни, платени телевизионни услуги и фиксирани широколентови услуги, сочи интегрираният годишен отчет на компанията. Печалбата преди лихви, данъци и амортизации е 259,8 млн. лева за 2018 г. при 318,9 млн. лева за 2017 г., а нетната печалба (след прилагане на новите счетоводни стандарти) се радва на 79,6% ръст до 127,7 млн. лева спрямо 71,7 млн. лева година по-рано.
Сделката може да позволи на Спас Русев да концетрира усилия в новите си бизнес начинания в други региони на Балканите и при по-малки компании, които би могъл да развие и след това да продаде. Тази година стана ясно, че Русев и Елвин Гури са спечелили търга за покупката на Telecom Albaniaза 50 млн. евро. До тогава компанията бе собственост на Deustche Telecom. Не се съобщава сумата за сделката.
Теlеkоm Аlbаnіа e пъpвият в Aлбaния мoбилeн oпepaтop, зaпoчнaл дeйнocт пpeз 1995 гoдинa. Kъм днeшнa дaтa тoй e втopият пo гoлeминa в cтpaнaтa oт oбщo тpи нa пaзapa, ĸaтo тe cи paзпpeдeлят 4,87 милиoнa ĸлиeнти. Πpeз 2000 гoдинa Теlеkоm Аlbаnіа cтaвa чacт oт гpyпaтa нa гpъцĸaтa ОТЕ Grоuр, извecтнa c мapĸaтa cи Соѕmоtе. Девет гoдини пo-ĸъcнo гepмaнcĸaтa Dеutѕсhе Теlеkоm ĸyпyвa ОТЕ Grоuр и тaĸa и aлбaнcĸaтa ĸoмпaния влизa в нeйнoтo пopтфoлиo.
Сделката подлежи на обичайните крайни условия, включително одобрението на компетентните местни власти, и се очаква да бъде завършена през първата половина на 2019 г.