Китайски компании имат интерес към внос на вино и олио от България и проучват възможностите за инвестиции в страната ни. Това стана ясно по време на среща на заместник-министъра на икономиката Александър Манолев с У Джонцюн, вицегубернатор на провинция Дзянси.
Тя е на посещение в страната ни начело на бизнес делегация по покана на областния управител на Софийска област Илиан Тодоров, съобщават от пресслужбата на Министерството на икономиката.
Българско олио може да бъде предлагано в търговската мрежа на китайска компания, оперираща 4000 обекта в азиатската държава. Интересът бе заявен по време на срещата, а заместник-министър Манолев подчерта, че страната ни може да предложи много високо качество на продукта на конкурентна цена.
Договорено бе да се предостави повече информация за сектора и да се съдейства за установяване на контакти с български производители за продължаване на разговорите.
Друга китайска компания има интерес за внос на вино от България, като предвижда да стартира с партида от 200 хил. бутилки. Целта им е обемите устойчиво да растат, а продуктът да става все по-познат на китайския пазар.
Интерес бе заявен и към други сектори на българската икономика, посочва се в съобщението..
Поради високия интерес на бизнеса от провинцията към страната ни бе договорено да бъде подписан Меморандум за сътрудничество между Министерството на икономиката и провинция Дзянси. Вицегубернаторът У Джонцюн предложи това да стане още през май по време на най-голямото търговско изложение в Централен Китай, което провинцията ще домакинства и изрази надежда, че в него ще залегнат и първите конкретни проекти, които двете страни реализират.
„През последните години диалогът между България и Китай е все по-активен и виждаме как добрите контакти на политическо ниво, довеждат и до много по-засилен интерес между представителите на частния сектор“, посочи зам.-министър Манолев.
По думите му България изнася все повече продукти за Китай, а азиатската държава е близо до влизане в топ 10 на най-големите ни пазари. „Стоките, с които традиционно сме известни в Китай са от хранително-вкусовата промишленост и козметиката, но се надявам, че в бъдеще и повече продукти с висока добавена стойност ще намерят място на китайския пазар“, каза още Александър Манолев.
Той подчерта, че подобни визити са много важни, а за повече конкретни резултати е от ключова важност активизирането на регионалното сътрудничество. „Без да се познаваме, няма как да имаме ръст в търговията и инвестициите“, подчерта Александър Манолев.
Делегацията посети и Индустриална зона Божурище, където се запозна с предприятията, които оперират на място и добавената стойност при инвестиция в подобен стратегически обект. „Надявам се това да е основа както да проучим възможностите за създаване на съвместна подобна зона, така и за привличане на повече китайски инвеститори“, посочи Александър Манолев.
В срещата в Министерството на икономиката участие взе и заместник-областният управител на Софийска област Николай Николов.