Опасенията за мащабна ревизия на данните за брутния вътрешен продукт (БВП) за 2019 г. надолу вследствие на непълно отчетения внос не се сбъднаха. Според предварителните данни на НСИ растежът за цялата минала година е 3.4%, а за последното тримесечие показателят се понижава от 3.5% при експресните оценки на 3.1%. Ревизии надолу има и в данните за предходните три тримесечия, но не и в очакваните мащаби.
Въпросът с колко расте икономиката предизвиква по-съществен интерес, тъй като преди няколко седмици депутатът от БСП Румен Гечев посочи необичаен спад на вноса на горива. Според него данните може да са умишлено занижени с неотчетени около 4 млрд. лв. и така растежът да е изкуствено завишен. По негови оценки, ако това е вярно, би трябвало растежът да е около 1% вместо отчетените над 3%, пише „Капитал“.
Новите данни на НСИ показват повишение при вноса на стоки и услуги за четвърто тримесечие спрямо предварителните оценки с около 1 млрд. лв. до 18.25 млрд. лв. Но има и повишение при износа с около 0.5 млрд. лв. до 18.4 млрд. лв., така че ефектът от нетния експорт не е чак толкова съществен.
На пресконференция по темата от статистическия институт поясниха, че БВП в България се изчислява по три метода, като водещ е производственият метод, но финалната оценка е балансирана между него и този на крайното използване и на доходите. Разликата беше обяснена с повечето събрани данни, но от НСИ не дадоха конкретен отговор по критиките за голямото разминаване при данните за външната търговия.
Експертите на НСИ обясниха, че стъпват на база на платежния баланс (изготвян от БНБ), като данните се валидират. А конкретно при липсващия внос на горива разликата е засечена с компанията, която осъществява най-голям внос на горива, и пропуснатите данни са отчетени през производствения метод. Сумата е над 3 млрд. лв., като председателят на НСИ Сергей Цветарски отхвърли твърденията за манипулации или грешки, а обясни разликата с "навременност" на отчитането. Той призна, че въпросът е важен, но показа изненада, че той не е бил изяснен още след предишните прессъобщения на НСИ по темата. Той обеща занапред да се наблюдават по-внимателно отделни позиции в данните и отделни компании, за да може данните да са по-надеждни.
Какво показват данните
Според националната статистика БВП на България за 2019 г. е 118.669 млрд. лв., или 60.6 млрд. евро. На човек от населението това съответства на 8678 хил. евро. Брутната добавена стойност възлиза на 102 269 млрд. лв. и расте в реално изражение с 3%. При нея има леко раздвижване в структурата, като индустрията увеличава дела си с 2.4 процентни пункта до 23.5% за сметка на услугите, които се понижават до 73.7%. Аграрният сектор остава без промяна на 2.8%.
За последното тримесечие БВП е 32.682 млрд. лв. Ръстът на годишна база е понижен спрямо предишните данни до 3.1% (при 3.5% при експресната оценка), но на тримесечна база дори има корекция нагоре в сезонно изгладения растеж - от 0.7 на 0.8%. Предходните два периода на тримесечна база растежът е по 0.7%, а в периода януари-март 2019 г. той е 1%.