Агрополихим удвоява капацитета на терминала за внос на амоняк до 2020 г.

Agropolihim

До края на 2020 г. капацитетът на терминала за внос на амоняк на Агрополихим - най-големия производител на азотни, фосфорни и комбинирани торове в България, ще се удвои до около 23 000 тона. Предприятието ще започне да изнася амоняк в Румъния и Сърбия.

Производственият капацитет на азотните торове пък ще се увеличи с повече от 50% до 750 000 тона годишно, съобщават от компанията.

Другите планирани инвестиции са в областта логистиката и енергийната ефективност. Повече от половината електроенергия, необходима на завода, ще бъде произведена чрез когенерация.

Сред водещите инвестиционни проекти е и „Зърнен терминал Варна Запад“ АД. Съоръжението се изгражда на площадката на Агрополихим и е с капацитет от 100 000 тона. Това ще позволи на фермерите и търговците на зърно да използват оптимално транспорта в двете посоки – веднъж за доставка на зърно до терминала и втори път за покупка на торове. По този начин те потенциално намаляват транспортните разходи с близо 50% и допълнително намаляват общите емисии въглероден диоксид, посочва се в съобщението.

Терминалът ще започне да функционира до края на 2019 г. и осигури 40 нови работни места. Над 1,5 млн. тона зърно ще преминава през терминала, като едновременно с това ползвателите ще избягват натоварения трафик във Варна и значително ще бъде увеличена скоростта за товарене на корабите.

„През последните 10 години успешно осъществихме значителен брой ключови инвестиции, които възлизат на над 300 млн. лв. и сега можем да кажем, че се радваме на резултатите от нашия труд“, коментира Филип Ромбаут, изпълнителен директор на Агрополихим АД.

Заводът е изключително гъвкав и работи с пълния си капацитет, независимо от цената на природния газ, благодарение на възможността за внос на амоняк, допълва той.

Нетната печалба за 2018 г. на Агрополихим надхвърля 33 млн. лв. с оперативен паричен поток от близо 60 млн. лв. Резултатите са по-скромни в сравнение с 2017 година поради пълното спиране на мощностите за два и половина месеца с цел изграждане и въвеждане в експлоатация на два нови реактора за производство на азотна киселина. В допълнение на това пазарът на торове през 2018 беше нестабилен поради необичайните климатични условия и засилена конкуренция, посочват от предприятието.

Според експерти предизвикателствата ще бъдат налице и през следващите 2 години.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.