Под вода

scubaduba2

Какъв по-добър начин да избягаме от стреса и работното ежедневие  от „гмуркането“ в друга вселена? С настъпването на лятото нашите погледи се устремяват към морето.  Ние ви предлагаме да погледнете  малко по-дълбоко и да откриете тайните, които морето пази под своята повърхност.

Спорт или традиция

Гмуркането под вода със задържане на въздух е практика от векове. Всички знаем за гмурците в Индонезия и Персийския залив, които са се спускали до дъното, за да извадят естествени перли, считани от древните за дарове с божествен произход, както и за търсачите на различни морски съкровища и потънали кораби. Днес водолазното гмуркане е много по-безопасно и се осъществява със съвременна екипировка – водолазен костюм, акваланг, маска. И докато доскоро този спорт бе считан за луксозно забавление, напоследък започва да се превръща в достъпно и популярно удоволствие.

Независимо дали сте решили просто да се забавлявате по този начин през ваканцията, откривайки чудния свят на морското дъно или смятате да се посветите на водолазния спорт, се изисква сериозна подготовка, тренировки и документ за правоспособност.

Достъпни курсове

Ако това не ви притеснява, стъпката след вземането на решение да се гмуркате е записване на курс. В България множество компании и клубове предлагат услугите си в тази област. Цените варират от 500 до 1500 лв., според типа на курса, мястото на провеждане и неговата продължителност. Обикновено заниманията продължават цяла седмица или са разпределени през уикендите, но се предлагат и ускорени курсове. Първоначална инвестиция в екипировка не е необходима, тъй като тя се осигурява от организаторите на курса.

Обикновено стартът се дава в басейн или на малка дълбочина, където всеки има възможност да изпита личностното си усещане под вода, начина, по който се чувства с екипировката, и да прецени, дали този спорт е за него. Теорията е задължителна част от водолазния курс, като всеки получава необходимите знания, преди започването на самите упражнения, под ръководството на инструктор.

Гмуркане с маска, шнорхел и плавни-ци и след това дишане с акваланг са едни от първитепредизвикателства, пред които се изправя всеки бъдещ покорител на морските дълбини. След като инструкторът прецени, че начинаещият водолаз е готов, започват подводни разходки на дълбочина до 10 метра.

За лаици и напреднали

Разбира се, ако усетите, че това е подходящият спорт за вас и невероятният подводен свят започне да ви привлича все повече и повече, винаги можете да се запишете на курс за напреднали. В този тип обучения отново има теория, а дълбоководните гмуркания се осъществяват на 19 – 40 м. под повърхността. Използват се различни устройства за навигация, а тренировките се правят в различни условия, например нощем или при намалена видимост. Можете да продължите все по-дълбоко в своето обучение, като последните курсове са за усъвършенстване на техниката и извършване на спасителни операции.

Водолазното гмуркане е много повече от теория, данни за дълбочината и екипировка. Това е приключение, адреналин, спорт, развиващ цялото тяло и правещ ни още по-пригодни да издържим на стреса и ежедневните предизвикателства в работата, вселена, която става все по-интересна и красива, с всеки метър дълбочина, на който се гмуркаме.

Сред най-интересните места за водолази в България са Несебър, крайбрежието около Калиакра и Варна, Шабла. Те привличат и интереса на чуждестранни любители на адреналина. Все повече българи пък пробват и възможностите, които предоставя сравнителната близост до Средиземноморието, особено Египет и Гърция.

Автор: Хелияна Велинова

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.