Колективните инвестиции ще бъдат допустими във втория прием по подмярка 4.1 от новия програмен период, no само от признати групи и организации на производителите. Tова каза зам.-министърът на земеделието и храните Васил Грудев по време на Четвъртата национална среща на земеделските производители в България, организирана от АЗПБ. Сп. Emterprise е медиен партньор на събитието.
Като друг важен момент зам.-министърт посочи, че таванът на колективните инвестиции трябва да не е по-голям от тавана за индивидуални, за да не се създават стимули за стимули за изкуствено разделяне на стопанствата.
До 15 февруари всички площи, които се използват от земеделските производители с валидно правно основание, трябва да бъдат регистрирани, за да могат да бъдат след това заявени за подпомагане, посочи още Грудев, цитиран от Фермер.БГ. Изключение правят постоянно затревените площи – пасища, мери и ливади.
В хода на тазгодишната кампания по директните плащания ще въвежда новостта, свързана с географската визуализация на правните основания и преценката на земеделските производители кои от правните основания ще бъдат заявени за подпомагане. Апелът ни е да заявите само тези земи, които ползвате и поддържате в добро състояние, посочи Васил Грудев.
Всеки един земеделски стопанин, отивайки да очертае площите си, ще има обичайните атрибути, допълнително обаче се добавят и новости като: допустимият слой на правно основание на съответния бенефициент.
Вторият важен елемент за предстоящата кампания са т.нар. бели петна, уточни Грудев. Тези бели петна, за които все още не е заплатена такса, трябва да се заплати също до 15 февруари. В противен случай тази земя не се стопанисва на базата на валидно правно основание и няма да е допустима за подпомагане.