Над 70% от фирмите в България дават възможност на служителите да работят хибридно

Над 70% от фирмите в България дават възможност на служителите да работят хибридно

Над 70% от компаниите в България дават възможност на служителите си да комбинират работа от офиса и от вкъщи, според данни на Mercer Marsh Benefits от средата на 2024 г., посочва се в анализ на Addecco.

За много индустрии обаче хибридният модел на работа е вече прекратен, макар да се търси като възможност от все повече потенциални служители, посочва компанията.

Фирмите, които изискват висока степен на комуникация с клиенти и доставчици, са сред първите, които премахнаха хибридната работа. Това важи най-вече за длъжности, свързани с обслужване на клиенти, посочва компанията в анализа си.

Забелязва се тенденция сред компаниите в аутсорсинг индустрията да връщат служителите в офисите, както и някои IT компании, но с по-предпазлив подход.

Сектори, в които хибридният модел остава стандарт

IT индустрията продължава да бъде най-гъвкавата в България по отношение на работния модел. Четири от пет IT компании позволяват на служителите си да работят между два и три дни в седмицата отдалечено. Тази практика доказано повишава продуктивността и ангажираността на служителите, като тя е сред основните причини за по-успешното задържане служителите.

"Служителите все по-често търсят работодатели, които предлагат гъвкави условия на труд. Липсата на възможност за хибридна работа може да бъде сериозна пречка за приемане на нова позиция или за оставане в настоящата компания, ако условията бъдат променени. Доста отчетливо наблюдаваме и тенденцията служители да търсят изцяло отдалечена работа. Въпреки това, напълно дистанционната работа остава по-рядко срещана - по-малко от 5% от компаниите на българския пазар предлагат такава опция", коментира Николай Тръмбев, директор "Подбор" в Adecco България.

Кой на какви компромиси е склонен?

Младите специалисти, които са в началото на кариерата си, са по-склонни да правят компромиси с модела на работа, като поставят кариерното си развитие на първо място. Нарастващите разходи за живот в София обаче водят до повишени очакванията за стартови заплати сред младите професионалисти. Това поставя работодателите пред двойно предизвикателство - да отговорят на нарастващите финансови очаквания на кандидатите и едновременно с това да поддържат конкурентни възнаграждения за настоящите си служители.

Наблюденията на Adecco България показват, че по-опитните служители отдават голямо значение на близостта на офиса и опцията за хибридна работа. Тази тенденция е особено силно изразена сред професионалисти с малки деца.

Как да отключим човешкия потенциал в условията на бурни технологични промени? Как да автоматизираме процеси по управлението на човешките ресурси с помощта на AI базирани инструменти и други съвременни технологии? Как да привлечем вниманието на младите кадри, представители на поколенията Z и Alpha? Всичко това и още можете да научите на обучението "HR Masterclass: Бъдещето на HR мениджмънта", което ще се проведе на 24 април 2025 г. в Пловдив. Вижте повече на сайта на събитието!

Споделете:

Присъединете се
към 28 783 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.