Европейската комисия (ЕК) представи Доклада за стратегическо прогнозиране за 2023 г., който анализира как да постави "устойчивостта и благосъстоянието на хората в центъра на отворената стратегическа автономия на Европа". За да успее, Европейският съюз (ЕС) ще трябва да се справи с няколко предизвикателства и да направи избори, които ще засегнат нашите общества и икономики с безпрецедентни темпове и мащаби.
Инвестициите в устойчиви проекти както от частния, така и от публичния сектор ще бъдат ключови. Изчислено е, че Европа ще има нужда от инвестиции от над 700 милиарда евро годишно, за да постигне целите си за енергийния преход в борбата с изменението на климата, посочва се в доклада, цитиран от ESGnews.bg.
"Като цяло ще са необходими допълнителни инвестиции от около 620 милиарда евро годишно, за да се постигнат целите на Зелената сделка и на нашия план REPowerEU, както и допълнителни 92 милиарда евро, необходими за постигане на целите на Закона за нулевата мрежа за индустрията за периода 2023-2030 г.", според изявление на ЕК относно доклада за стратегическо прогнозиране за 2023 г.
Законът за индустрия с нетна нула на ЕС, обявен през март, има за цел да стимулира производството в Европа на технологични продукти с нулева въглеродна неутралност в рамките на по-широкия индустриален план на Зелената сделка, за да се противопостави на масивните субсидии от Съединените щати и Китай.
Вицепрезидентът на Европейската комисия Марош Шефчович каза на пресконференция, че Европа трябва да се превърне в "Европа на инвестициите", за да постигне целите си и да гарантира, че блокът остава пред глобалната конкуренция.
ЕК представи и нови правила, насочени към подкрепа на устойчивото управление на текстилни отпадъци и поставяне на отговорността за целия жизнен цикъл на текстилните продукти в ръцете на производителите.
Според данни на ЕК производството на текстил е четвъртата най-замърсяваща индустрия, която оказва голямо въздействие върху околната среда - след храната, жилищата и мобилността - и е един от основните фактори, влияещи върху използването на водата и земята, както и върху емисиите на парникови газове.
Европейският съюз генерира 12,6 млн. тона текстилни отпадъци на година, включително 5,2 млн. тона дрехи и обувки. Само 22 процента от текстилните отпадъци се събират разделно за повторна употреба или рециклиране, а останалите често се депонират или изгарят.
ЕК предлага въвеждане на задължителни схеми за Разширена отговорност на производителя (EPR), подобни на тези, използвани за управление на отпадъци от опаковки, батерии и електрическо и електронно оборудване. Това ще изисква от производителите да покриват разходите за управление на текстилните отпадъци, като сумата, платена в схемата, се коригира въз основа на екологичните показатели на текстила.
От Комисията казват, че схемата ще стимулира намаляването на отпадъците и по-голямата циркулярност на текстила, като производителите ще бъдат мотивирани да проектират по-добри продукти от самото начало. Заплатените средства от производителите, съгласно предложенията, ще се използват за финансиране на инвестиции в мощности за разделно събиране, сортиране, повторна употреба и рециклиране.
ЕК също така добавя, че промените ще насърчат научноизследователската и развойна дейност в кръгови технологии за текстилния сектор, като например рециклиране на влакно до влкано.
Новите правила следват представената през март 2022 г. от ЕК Стратегия за устойчив и кръгов модел за текстил, насочена към справяне с жизнения цикъл на текстилните продукти и включваща предложения за промяна на начина, по който текстилът се произвежда и консумира.