От 1 август влиза в сила Европейският законодателен акт за изкуствения интелект - първият закон за AI в света.
"Законодателният акт за ИИ има за цел да гарантира, че ИИ, разработен и използван в ЕС, е надежден, с гаранции за защита на основните права на хората. Регламентът има за цел да се създаде хармонизиран вътрешен пазар за ИИ в ЕС, като се насърчава внедряването на тази технология и се създава благоприятна среда за иновации и инвестиции", посочват от пресслужбата на Европейската комисия (ЕК).
От определените като високорискови системи, базирани на изкуствен интелект, ще се изисква да отговарят на строги изисквания - намаляване на риска, високо качество на наборите от данни, регистриране на дейността, подробна документация, ясна информация за ползвателите, човешки надзор и високо равнище на надеждност, точност и киберсигурност.
Забраняват се системи, които се очертават като заплаха за основните права на хората. Това включва системи или приложения с изкуствен интелект, като например играчки, използващи гласова помощ, насърчаващи опасно поведение на малолетни и непълнолетни лица, системи, които позволяват "социално оценяване" от правителства или дружества, и определени приложения на прогнозната полицейска дейност.
Някои видове използване на биометрични системи ще бъдат забранени, например системите за разпознаване на емоции, използвани на работното място, и някои системи за категоризиране на хора или отдалечена биометрична идентификация в реално време за целите на правоприлагането на обществено достъпни места (с малки изключения).
Със законодателството се въвеждат и правила за т.нар. модели на изкуствен интелект с общо предназначение, проектирани да изпълняват голямо разнообразие от задачи, като генериране на текст, подобен на човека.
Държавите членки разполагат със срок до 2 август 2025 г. да определят национални компетентни органи, които ще наблюдават прилагането на правилата за системите с изкуствен интелект и ще извършват надзорна дейност.
На дружествата, които не спазват правилата, ще бъдат налагани глоби. Глобите биха могли да достигнат до 7% от световния годишен оборот за нарушения на забранени приложения с ИИ, до 3% за нарушения на други задължения и до 1,5% за предоставяне на невярна информация.
По-голямата част от правилата на Законодателния акт за изкуствения интелект ще започнат да се прилагат на 2 август 2026 г. Забраните на системите с ИИ, за които се счита, че представляват неприемлив риск, обаче ще започнат да се прилагат след шест месеца, докато правилата за т.нар. модели с ИИ с общо предназначение ще започнат да се прилагат след 12 месеца.
Повече за изкуствения интелект и използването му в социалните мрежи можете да научите по време на AI in Social Media Masterclass на 12 ноември! За повече информация и регистрации от тук!