Meta информира някои потребители, че скоро ще бъдат ограничени в броя публикации с линкове във Facebook, които могат да споделят всеки месец, освен ако нямат абонамент, съобщава socialmediatoday.com.
"От 16 декември някои профили във Facebook, които не са Meta Verified, включително Вашият, ще бъдат ограничени до споделяне на връзки в 2 органични публикации на месец. Абонирайте се за Meta Verified, за да споделяте повече връзки във Facebook, както и да получите значка за верификация и допълнителни предимства, които да помогнат за защитата на Вашата марка", гласи имейл, получен от някои профили във Facebook.
Това е голяма промяна за всеки, който използва Facebook за бизнес, най-вече за медиите, които споделят линкове към публикации в платформата.
В момента Meta провежда тестове и поне засега сравнително малко страници са засегнати, потвърждават от компанията. "Това е ограничен тест, за да се разбере дали възможността за публикуване на увеличен обем публикации с връзки добавя допълнителна стойност за абонатите на Meta Verified", посочват от компанията.
Meta се стреми да увеличи използването на Meta Verified, за да печели повече от абонаменти. За бизнес потребителите абонаментите струват между 14,99 и 499 долара на месец, в зависимост от избрания пакет.
В известен смисъл сметките на Meta за риск спрямо печалба може и да излязат. Според данните за разглежданото съдържание публикациите във Facebook, които включват линк, получават много малък обхват в приложението. Дори да изберат да не плащат и спрат да публикуват линкове, за много бизнеси това няма да има значение за цялостната ангажираност.
Съобщението е и още едно доказателство защо бизнесите не могат да имат доверие на социалните платформи за трафик. Meta ще прави това, от което извлича най-голяма полза, във всеки един момент. Мениджърите на социални медии трябва да помнят това, когато Meta ги подканва да публикуват повече Reels или наистина предлага съвети за по-голям обхват, но и не трябва да разчитат на ангажираност или ръст на трафика в резултат на дейността си там.
Бизнесите изглежда ще имат избор измежду няколко варианта в бъдеще:
- да публикуват два линка месечно, като това може да са най-добрите им публикации;
- да публикуват линкове в коментар, макар че Meta работи по ограничения и на това;
- да публикуват повече Reels и да се фокусират върху изграждането на марка във Facebook, а не върху генерирането на трафик;
- да платят абонамент в Meta Verified;
- да спрат да публикуват във Facebook.
Другото съображение за Meta, освен че стимулира използването на Meta Verified, е, че това би могло да помогне за намаляване на спам линковете.