Българският износ се очаква да получи сериозен тласък след присъединяването ни към еврозоната

Българският износ се очаква да получи сериозен тласък след присъединяването ни към еврозоната

Българският износ се очаква да расте с 5,8% годишно след присъединяването на България към eврозоната. Търговията със стоки може да се увеличи с 3,3%, а в сферата на услугите ръстът ще достигне 8,4%. Това прогнозира компанията за застраховане на търговски кредити Allianz Trade.

Изчисленията на експертите показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щатски долара. Освен това, заради забавянето на членството в eврозоната, българският бизнес продължава да търпи вреди и от транзакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.

Според експертите на Allianz Trade с присъединяването към еврозоната се очаква и редуциране на тарифните еквиваленти от -1,4% за стоки и -3,1% за услуги. Така цялостният ефект върху БВП на страната след влизането в Еврозоната би бил нарастване от 0,2% годишно.

Анализ на ползите от дългоочакваното присъединяване на България към Шенген показва, че общият ефект от отпадането на митническия контрол по границите у нас и в Румъния ще доведе до допълнителен ръст на БВП на страната ни с 0,17%. Експертите правят уговорката, че ползите за българския бизнес са били налице при търговия с европейски партньори в Шенген, дори в годините, когато самата страна не е част от споразумението. По тяхна оценка това само по себе си вече добавя около 1,5% към БВП годишно. Съответно, след присъединяването, от 2025 г. общият положителен ефект ще осигури ръст от около 1,6 - 1,7%.

"Премахването на граничния контрол се очаква да намали времето за преминаване на граничните пунктове средно с около 20 минути. Когато се отчете насложения положителен ефект от едновременното присъединяване на двете държави, българският износ се очаква да нараства с 10,5% годишно, като при стоките ръстът ще бъде 8,5%, а при услугите - с 12,5%.", прогнозират експертите на Allianz Trade. "Ако страната беше член на Шенген през 2023 г., обемът на търговията щеше да бъде поне с 3,3 млрд. долара по-висок", добавят те.

Според анализа на Allianz Trade присъединяването към Шенген по въздух, суша и вода ще доведе и до намаление на тарифните еквиваленти с -1,7 % за стоките и -1,5 % за услугите, което ще донесе допълнителни ползи за българския бизнес.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.